Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

PUTIN: Západ se snaží vymazat celou tisíciletou kulturu, naše lidi

Západ se podle Vladimira Putina snaží zakazovat ruskou kulturu a to včetně děl velkých ruských skladatelů Petra Iljiče Čajkovského, Dmitrije Šostakoviče či Sergeje Rachmaninova. Ruský prezident takové tendence přirovnal k akcím v nacistickém Německu.

Narůstající diskriminace

Ruský prezident svá slova pronesl v televizi na setkání s osobnostmi současné ruské kultury. „Snaží se vymazat celou tisíciletou kulturu, naše lidi,“ sdělil Putin. „A stejným stylem zakazují i naše spisovatele a knihy,“ dodal podle agentury Reuters. „Mluvím o narůstající diskriminaci všeho spojeného s Ruskem. Tendenci, která se šíří mnoha západními zeměmi,“ pokračoval ruský prezident a připodobnil situaci k akcím nacistického Německa ve 30. letech. Reuters zmiňuje několik světových institucí, která díla ruských autorů ze svého repertoáru skutečně stáhla.

Kulturní rusofobie

Čajkovského díla vyřadila ze svého repertoáru cardiffská filharmonie i další japonská či chorvatská tělesa. Španělské Teatro Real odvolalo plánovaná vystoupení ruského Bolšovo baletu, velké aukční domy Christie’s, Sotheby’s či Bonhams pak v Londýně zrušily prodeje děl ruských autorů. Tento týden dále vyšlo najevo, že se operní soubor Národního divadla rozhodl vyřadit ze svých plánů inscenaci Čajkovského opery Střevíčky (viz ZDE). Šéf opery Per Boye Hansen to zdůvodnil údajným současným kontextem, kdy Rusko provádí vojenskou operaci na Ukrajině.

Zpracoval Rudolf Hruboň