Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská kancelář

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská kancelář

Zahraniční

PUTIN za účel speciální operace označil likvidaci protiruské enklávy na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že účelem speciální vojenské operace je eliminace protiruské enklávy, která se vytváří na území Ukrajiny. Uvedl to v rámci diskuze se školáky na akci nazvané „Mluv o důležitém“ v Kaliningradu. Píše o tom agentura Interfax (viz ZDE).

Protiruská enkláva na Ukrajině

“Na území dnešní Ukrajiny začali vytvářet protiruskou enklávu, která ohrožuje naši zemi. Proto naši hoši, kteří tam bojují, chrání jak obyvatele Donbasu, tak chrání Rusko samotné. A to si samozřejmě zaslouží podporu celé společnosti,“ uvedl ruský prezident. K obvinění Ruské federace z agrese vůči Ukrajině Putin poznamenal: „Všichni věří, že dnes dochází k nějaké agresi z Ruska, nikdo neví a nechápe, že po převratu v roce 2014 na Ukrajině obyvatelé Doněcka, Luhanska z významné části a v žádném případě Krym nechtěli uznat výsledky tohoto převratu.“

“Naším úkolem je chránit Rusko”

Prezident poznamenal, že to všechno „není tak úplně dětské téma, ale je to dostatečně pochopitelné, že proti nim byla vlastně zahájena válka, kterou vedli osm let. Naším úkolem, naším posláním je zastavit tuto válku, chránit lidi a samozřejmě chránit samotné Rusko,” zdůraznil Putin. Udělal krátkou historickou odbočku do minulosti a poznamenal, že „Ukrajina nikdy neměla státnost před vytvořením Sovětského svazu“.

Donbas a Luhansk byl vždy ruský

“Žádný takový stát nebyl. Po revoluci v roce 1917 vznikly všelijaké kvazistáty a pak vznikla Ukrajina při vzniku Sovětského svazu. Komunistická strana, která byla tehdy u moci, vytvořila svazové republiky a přiřadila do Ukrajiny významnou část historických ruských území, včetně Donbasu, ačkoli si to Donbas nepřál. Dokumenty to dosvědčují,“ řekl Putin. Součástí Ruska se podle něj měly nejprve stát Luhansk a Doněck. “A pak Vladimír Iljič Lenin řekl: Je potřeba to přehodnotit. A dali to vznikající Ukrajině. A tam to nikdo neví,” dodal prezident.

Zpracoval Rudolf Hruboň