Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

PUTIN: Vyhrožování Rusku silou je přímou hrozbou pro jeho národní bezpečnost

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Rusko nemůže zavírat oči před tím, jak volně si USA a NATO vykládají principy nedělitelnosti bezpečnosti. Zmínil se o tom po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Moskvě.

Rusko si nepřeje válku

„Rusko nemůže zavírat oči před tím, jak si Spojené státy a Severoatlantická aliance zcela volně a ve svůj prospěch vykládají klíčové principy spravedlivé a nedělitelné bezpečnosti, které jsou zakotveny v mnoha společných evropských dokumentech,“ uvedl ruský prezident. Putin uvedl, že Rusko si nepřeje válku, proto i představilo své návrhy ohledně záruk bezpečnosti. Vyhrožování Rusku silou označil za hrozbu národní bezpečnosti. „Vyhrožování Rusku silou vnímáme jako přímé a bezprostřední ohrožení národní bezpečnosti, což je to, co mají za úkol odstranit právní dohody na základě návrhů, které jsme předložili,“ uvedl Putin.

Musí se brát v úvahu zájmy Ruska

Ruský prezident dále sdělil, že Rusko bude v oblasti bezpečnosti konat v závislosti na situaci, na kterou mají vliv také ostatní země. Prezident zdůraznil, že Moskva je připravena dále jednat o těchto otázkách, ale pouze spolu s dalšími tématy, které mají pro Rusko klíčový význam. „Jsme připraveni se podílet na této společné práci i dále, jsme připraveni jít také cestou vyjednávání, ale všechny otázky, jak už bylo řečeno dříve, se musí brát komplexně, nevyjímaje základní ruské návrhy, realizace kterých je pro nás bezpodmínečnou prioritou,“ uvedl Putin.

Zpracoval Rudolf Hruboň