Ruský prezident Vladimir Putin o napjaté situaci v Bělorusku telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Řekl jí, že Rusko považuje vnější vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska za nepřijatelné.
Německo vznáší požadavky
„Jakékoliv cizí vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska je pro Moskvu nepřijatelné, neboť vede k eskalaci krize,” cituje agentura TASS postoj Kremlu. O vměšování cizí moci do záležitostí Běloruska hovořil běloruský prezident Alexandr Lukašenko už o víkendu. V sobotu i v neděli telefonoval s Putinem, který mu přislíbil vojenskou pomoc na základě smluv o kolektivní obraně, bude-li to potřeba. Německá kancléřka, která podle TASSu rozhovor s Putinem iniciovala, přesto vznáší požadavky. Lukašenkova vláda se podle ní musí zříci násilí vůči “mírumilovným demonstrantům” a zahájit s opozicí celonárodní dialog, uvedl mluvčí kancléřky.
Pokus o státní převrat
Běloruská opozice neuznala výsledky prezidentských voleb, které se konaly před týdnem a ve kterých opět zvítězila stávající hlava státu Alexander Lukašenko. Označila je za zfalšované bez toho, že by předložila jakýkoliv důkaz. Za podpory západních tajných služeb svolali organizátoři protestující do ulic a snaží se demonstracemi o destabilizaci situace v zemi s cílem státního převratu a instalace prozápadní loutkové vlády. Jedná se o již vyzkoušený scénář tzv. “barevných revolucí,” které proběhly v Gruzii a na Ukrajině. Do vnitřních záležitostí Běloruska se snaží vměšovat západní státy, když hrozí sankcemi a vyvíjejí tlak na Lukašenka, aby dobrovolně rezignoval.
Rudolf Hruboň