Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

PUTIN VAROVAL NATO před rozmístěním útočných raket na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin se během svého vystoupení na investičním fóru Russia Calling! vyslovil k otázkám rusko-ukrajinských vztahů. Podle něj Rusko již může reagovat na možný vznik útočných komplexů ohrožujících Moskvu na Ukrajině.

Dolet do Moskvy v minutách

„Pokud se na území Ukrajiny objeví nějaké útočné systémy s doletem do Moskvy během 7-10 a v případě umístění hypersonických zbraní 5 minut. Co máme dělat? Rusko bude nuceno vytvořit něco podobného ve vztahu k těm, kteří nás tak ohrožují. Dokážete si to představit? A můžeme to udělat hned,“ prohlásil Putin v reakci na snahy Severoatlantické aliance umístit na Ukrajině útočné raketové komplexy. “Moskva vyvíjí hypersonické zbraně v reakci na akce NATO, které představují hrozbu pro Rusko,” řekl dále prezident Vladimir Putin.

Hypersonické zbraně jako nutnost

„Došlo to tak daleko, že systémy protiraketové obrany jsou rozmístěny v Polsku a Rumunsku. A odpalovací zařízení, která tam jsou, Mk-41, mohou být také vybavena útočnými systémy Tomahawk. A to pro nás vytváří hrozby. V reakci na to jsme byli nuceni, to chci zdůraznit, byli nuceni začít vyvíjet hypersonické zbraně. To je naše odpověď,“ řekl dále Putin. Rusko je podle něj znepokojeno tím, že se poblíž jeho hranic konají vojenská cvičení, včetně těch neplánovaných. Prezident připomněl nedávné cvičení v Černém moři a poznamenal, že 20 kilometrů od hranic Ruské federace letěly bombardéry, na jejichž palubě mohly být i jaderné zbraně.

Zpracoval Rudolf Hruboň