Edward Snowden; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Edward Snowden; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Zahraniční

PUTIN UDĚLIL Edwardu Snowdenovi ruské občanství

Ruský prezident Vladimir Putin udělil bývalému americkému zpravodajskému důstojníkovi Edwardu Snowdenovi ruské občanství. Podle tiskového tajemníka hlavy státu Dmitrije Peskova bylo Snowdenovi uděleno občanství na jeho žádost.

Prozradil špehování Západu

V červnu 2013 Snowden inicioval velký mezinárodní skandál tím, že předal deníku Washington Post a deníku Guardian utajovaný materiál o amerických a britských sledovacích programech na internetu. Poté odletěl do Hongkongu a odtud do Moskvy, kde strávil nějaký čas v tranzitní zóně letiště Šeremetěvo. Po odmítnutí z jiných zemí poskytlo Rusko Snowdenovi dočasný azyl pod podmínkou, že ukončí své aktivity proti Spojeným státům.

O občanství požádá i manželka

V srpnu 2014 získal Snowden povolení k pobytu na tři roky, které mu umožňuje cestovat nejen po Rusku, ale i do zahraničí. Následně mu bylo vydáno povolení k pobytu na dobu neurčitou. V listopadu 2020 oznámil právník Anatolij Kučerena Snowdenův záměr získat ruské občanství. Po manželovi požádá o ruské občanství také jeho manželka, řekl Kučerena. Dodal také, že Snowden nebude v rámci částečné mobilizace povolán, protože nesloužil v ruské armádě.

Zpracoval Rudolf Hruboň