Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

PUTIN: Střet s protiruskými silami na Ukrajině byl nevyhnutelný. Cíle operace budou splněny

Střet s protiruskými silami na Ukrajině byl nevyhnutelný a byl jen otázkou času, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS při návštěvě kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě.

Ukrajinský nacionalismus a neonacismus

„Ukrajinu začali přeměňovat v protiruské nástupiště, začali tak pěstovat již dávno se vyskytující výhonky nacionalismu a neonacismu. Speciálně tam pěstovali růst neonacismu. Střet Ruska s těmito silami byl nevyhnutelný, jen vybrali čas útoku,“ citovala Putina agentura TASS. Putin zároveň podle agentury ocenil, že během speciální vojenské operace na Ukrajině si ruské ozbrojené síly počínají statečně, chytře, efektivně a dosahují výsledků při využití nejmodernějších zbraní. Rusko se podle šéfa Kremlu nehodlá izolovat od zbytku světa. “Tak obrovskou zemi, jako je Rusko, nelze izolovat,” prohlásil. 

Cíle vojenské operace budou splněny

Rusko podle prezidenta dosáhne svých cílů na Ukrajině. “Tak tomu bude, o tom není žádných pochyb,” řekl. “Tyto cíle jsou naprosto pochopitelné a ušlechtilé. Hlavním cílem je pomoci lidem v Donbasu, lidu Donbasu, který jsme uznali. Byli jsme donuceni to udělat, protože kyjevské úřady, povzbuzované Západem, odmítly plnit minské dohody, jejichž cílem bylo mírové řešení problémů Donbasu,” dodal. Rusko takto chrání své zájmy a nemohlo už déle tolerovat genocidu na Donbase. “Naším úkolem je naplnit cíle s minimálními ztrátami,” řekl ruský prezident. Operace ruské armády v několika ukrajinských regionech podle něj souvisí se snahou zaměstnat ukrajinská vojska před aktivním zásahem na Donbase.

Upevňování spolupráce s Běloruskem

Putin spolu s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem u příležitosti Dne kosmonautiky navštívil kosmodrom Vostočnyj na Dálném východě. Poté proběhla tisková konference. Putin po jednání s Lukašenkem řekl, že v podmínkách západních sankcí je nutné upevňovat integraci obou zemí. Rusko pokládá Bělorusy za bratry. Přislíbil také let běloruského kosmonauta do vesmíru v příštím roce. „Jsem přesvědčen, že v nynější situaci, kdy západní země rozpoutaly proti Rusku a Bělorusku totální sankční válku, je důležité upevňovat naši integraci v rámci svazového soustátí. V tom jsme (s Lukašenkem) solidární,“ prohlásil.

Ekonomika funguje dobře

Ekonomika podle něj funguje dobře, rizika však Putin vidí v odvětví logistiky a uzavřených smlouvách. „Budeme dále čelit jakýmkoliv pokusům brzdit rozvoj našich zemí či uměle je izolovat od globální ekonomiky,“ dodal s tím, že „ekonomický blitzkrieg Západu selhal“. Putin doufá, že Západ přijde k rozumu, protože sankce brzy poškodí i jej. Rusko se adaptuje, uvedl dále ruský prezident. K probíhajícím jednáním o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou pak Putin poznamenal, že jsou na mrtvém bodě a že se ukrajinská strana odchýlila od dohod z Istanbulu. Tam se naposledy delegace obou zemí sešly osobně, vyjednávání ovšem probíhají i online.

Zpracoval Rudolf Hruboň