Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Zahraniční

PUTIN: Sankce i kybernetická agrese vůči Rusku selhávají

Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako sankční nátlak, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na páteční poradě své bezpečnostní rady o bezpečnosti informačních systémů.

Kybernetické útoky státních struktur

„Už se dá říci, že kybernetická agrese proti nám, jako i celý sankční nátlak na Rusko, selhaly. Celkově jsme byli připraveni na tento útok, a je to výsledek systémové práce, která se vedla v posledních letech,“ citovala Putina agentura TASS. „Proti Rusku se v podstatě rozpoutala opravdová agrese, válka v informačním prostoru,“ uvedl Putin. „Především násobně, řádově, se zvětšil počet kybernetických útoků, včetně komplexních,“ zdůraznil Putin. Dodal, že tyto útoky nejsou podle expertů v silách jednotlivých hackerů. Útoky podle Putina přicházejí z různých zemí, ale jsou přesně koordinovány. „V podstatě je to počínání západních státních struktur,“ prohlásil a připomněl, že v některých zemích se už součástí ozbrojených sil stala kybernetická vojska.

Důležitá součást bezpečnosti země

Zmíněné útoky si kladou za cíl vyřadit internetové servery, objekty kritické informační infrastruktury, média, finanční ústavy, společensky důležité portály a sítě. Vážné útoky cílily i na internetové stránky úřadů. Mnohem častěji dochází k pokusům proniknout do sítí předních ruských podniků. Prezident vybídl bezpečnostní radu posoudit otázky spjaté s ochranou a zajištěním spolehlivé práce informačních systémů a komunikačních sítí. Tuto otázku označil za nejdůležitější pro svrchovanost a bezpečnost Ruska a ruské ekonomiky, řízení státu a stabilitu společnosti. Servery ruských státních médií a úřadů se po invazi opakovaně staly terčem útoků hackerů ze skupiny Anonymous, která je v podezření, že je napojena na americké tajné služby.

Zpracoval Rudolf Hruboň