Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Ekonomika

PUTIN: Rusku se daří překonávat západní sankce

Ekonomická situace v Rusku se stabilizovala, řekl ve středu prezident Putin na plenárním zasedání Východního ekonomického fóra (EEF), které se koná ve Vladivostoku. Uvedla to zpravodajská agentura Russia Today (viz ZDE).

Rozpočet bude přebytkový

„Chtěl bych poznamenat, že věříme, jak ve vládě, tak v prezidentské administrativě a i naši experti se domnívají, že nejtěžší období pro ekonomiku země už pominulo. Situace se normalizuje a hovoří o tom makroekonomické ukazatele,“ řekl Putin. Prezident naznačil, že letošní rozpočet bude přebytkový a vysvětlil: „Naše státní finance se stabilizovaly, chci poznamenat, že letošní rozpočet bude sestaven s přebytkem téměř půl bilionu rublů, někde pod 485 miliardami rublů (téměř 8 miliard dolarů), navzdory všem chmurným předpovědím.”

Inflace klesá

Meziroční inflace v zemi má podle ruského prezidenta klesající tendenci. „Myslím, že podle výsledků za rok budeme mít někde kolem 12 % a podle mnoha našich expertů v prvním čtvrtletí nebo ve druhém čtvrtletí příštího roku s největší pravděpodobností dosáhneme cílové ukazatele – 5 % nebo 6 % a někteří dokonce předpokládají, že úroveň 4 % může být na dosah,“ řekl Putin. Vláda udělá vše pro podporu stability cen a potlačení inflace, zdůraznil ruský prezident. Putin poukázal na to, že se stabilizoval i rubl a finanční trhy, zatímco míra nezaměstnanosti dosáhla historického minima pod 4 %.

Zpracoval Rudolf Hruboň