Zahraniční

PUTIN: Rusko tvrdě odpoví na provokace

Rusko už si zvyklo na neustálé a koordinované nepřátelské akce Západu, nenechá se jimi ale vyprovokovat. Putin varoval ale před překročením mezí. Kudy vedou, určuje podle něj Moskva.

Rusko chce mít dobré vztahy se všemi

Prohlásil to ve středu v každoročním proslovu k Federálnímu shromáždění k mezinárodní politické situaci. „Snaží se dotknout Ruska tady i tam, bezdůvodně. Je to jakýsi nový druh sportu. Snaha proti Rusku cokoliv říci. Ale my se chováme skromně, snažíme se na nepřátelské akce a drzosti nereagovat,“ prohlásil Putin. Rusko chce mít dobré vztahy se všemi, řekl Putin, ale nedovolí nikomu překročit pomyslnou červenou linii. Kde se tato červená linie nachází, si přitom Rusko v každém jednotlivém případě určí samo. A v případě jejího překročení bude tvrdě a rezolutně reagovat. „Odpověď Ruska bude asymetrická, rychlá a tvrdá,” varoval ruský prezident.

Diplomatická krize mezi Ruskem a ČR

Česko-ruské vztahy jsou na bodu mrazu od sobotního večera, kdy představitelé české vlády zveřejnili, že bezpečnostní složky našly důkazy o údajném zapojení ruských tajných služeb do explozí muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014, které si vyžádaly dva mrtvé a miliardovou škodu. Česko v reakci vypovědělo 18 ruských diplomatů, kteří byli identifikováni jako údajní pracovníci ruských zpravodajských služeb. Moskva na oplátku vypověděla 20 českých členů české diplomatické mise včetně zástupce velvyslance, čímž české velvyslanectví v Rusku fakticky paralyzovala. Česko nyní chystá další kroky.

Zpracoval Rudolf Hruboň