Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Repro RIA Novosti

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Repro RIA Novosti

Ekonomika

PUTIN: Rusko není zodpovědné za energetickou krizi v Evropě

Rusko nemá nic společného s energetickou krizí v Evropě, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl rovněž, že tato krize vznikla ještě před začátkem ruské speciální vojenské operace na Ukrajině a že k ní přispěla evropská ekologická politika (viz ZDE).

Pokud chcete více plynu, otevřete plynovody

V projevu k novinářům po summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v Uzbekistánu Putin obvinil z energetické krize to, co nazval „zelenou agendou“, a trval na tom, že Rusko splní své energetické závazky. “Základem je, pokud máte potřebu, pokud je to pro vás tak těžké, prostě zrušte sankce na Nord Stream 2, což je 55 miliard metrů krychlových plynu ročně, stačí stisknout tlačítko a všechno se rozjede,” dodal Putin. Nord Stream 2, který leží na dně Baltského moře téměř souběžně s Nord Stream 1, byl postaven před rokem, ale Německo se rozhodlo nepokračovat jen několik dní předtím, než Rusko 24. února vyslalo své jednotky na Ukrajinu.

Evropa obviňuje Rusko z ekonomické války

Evropské ceny plynu se od začátku roku více než zdvojnásobily v důsledku poklesu ruských dodávek. Letošní nárůst cen dopadl na spotřebitele a přinutil některá průmyslová odvětví k zastavení výroby. Evropa obvinila Rusko z energetické války v odvetě za západní sankce uvalené na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu. Rusko uvedlo, že to byl Západ kdo zahájil ekonomickou válku a sankce brzdily provoz plynovodu Nord Stream 1. Ruský plynárenský gigant Gazprom začátkem tohoto měsíce uvedl, že plynovod Nord Stream 1, hlavní evropská zásobovací trasa, zůstane uzavřen, protože z turbíny na kompresorové stanici unikal motorový olej, což způsobilo prudký nárůst velkoobchodních cen plynu.

Zpracoval Rudolf Hruboň