Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Zahraniční

PUTIN: Rusko nedovolí přepisování dějin druhé světové války

Rusko nedovolí, aby byla historie Velké vlastenecké války přepisována, a bude odhalovat jakékoli pokusy o takové zkreslování dějin. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin.

Den obránců vlasti

Když ruský prezident vystupoval na slavnostním koncertě, který se konal u příležitosti Dne obránců vlasti, připomněl i oslavy 9. května, které se uskuteční u příležitosti 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce. „Při tomto svatém a radostném svátku pro náš lid vzdáme hold padlým hrdinům a uctíme zasloužilé veterány, které právem nazýváme generací vítězů,“ řekl prezident. Putin také poznamenal, že v těžkých a krvavých bitvách tamní vojáci vyhnali agresora nejen ze své země, ale také poctivě splnili mimořádnou osvobozeneckou misi, když pomohli ostatním zemím osvobodit se od útočníků, nacistů a jejich přisluhovačů. „Naší povinností je navždy si pamatovat, jaká byla cena tohoto vítězství. A nikomu nedovolíme, aby přeškrtl tuto hrdinskou stránku historie a budeme odhalovat jakékoli pokusy o přepisování historie, stejně jako nedovolíme, aby se zapomnělo na duch aliance a našeho bojového bratrstva,“ dodal Putin.

Polské snahy o přepisování dějin

“Polské úřady zintenzivnily svou kampaň s cílem zfalšovat historii druhé světové války.” Uvedl to ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev. Blíží se 75. výročí vítězství ve druhé světové válce. A stejně jako vždy, přímo úměrně přibližování se nezapomenutelného data, zesiluje kampaň za přepisování a falšování dějin, znehodnocení našeho vítězství, uvedl velvyslanec. Dodal také, že čím víc se bude blížit 9. květen, tím více bude narůstat kampaň. „My jsme na to ale připraveni. Jsme si jisti svou pravdou,“ uvedl. Zdůraznil přitom, že oficiální Varšava, která se snaží dezinterpretovat historické události, zapomíná, že současné Polsko existuje právě díky Rudé armádě.

Bez vítězství by Polsko neexistovalo

„Nyní je zvykem říkat, že ano, Rudá armáda osvobodila Polsko od Hitlerovy okupace, ale nebylo to osvobození jako takové, protože sovětská vojska nemohla přinést Polsku a dalším evropským zemím svobodu, protože údajně sami sovětští vojáci nebyli svobodní, a myslí se tím, že v Sovětském svazu neexistoval demokratický systém, a proto po nacistické okupaci sem přišla další, sovětská, nadvláda. Že prý SSSR vnutil zemím východní Evropy svůj řád. Takový výklad ignoruje jeden základní fakt: pokud by nebylo vítězství Rudé armády a Sovětského svazu ve Velké vlastenecké válce, Polsko a další evropské země by prostě nebyly na mapě,“ dodal velvyslanec.

Rudolf Hruboň