Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Zahraniční

PUTIN: Protiruské sankce mohou způsobit Západu cenovou katastrofu

Přetrvávající sankce proti Rusku by mohly vést ke katastrofickému růstu cen energií pro evropské domácnosti, prohlásil na pátečním zasedání ruské vlády prezident Vladimir Putin. Západ prohrál hned na začátku speciální vojenské operace na Ukrajině, dodal.

Protiruské sankce způsobují škody Západu

„Ano, víme, že se Evropané snaží nahradit energie z Ruska,“ řekl Putin prostřednictvím videokonference. Dodal, že takové jednání nicméně bude mít za výsledek zvýšení cen plynu na spotřebitelském trhu a zdražení energetických zdrojů pro koncové spotřebitele. Protiruské sankce podle něj způsobují mnohem větší škody zemím, které je zavádějí, než Rusku samotnému. „To vše opět ukazuje, že omezení sankcí vůči Rusku způsobují mnohem větší škody těm zemím, které je uvalují. Další používání sankcí může vést k ještě závažnějším, bez přehánění dokonce katastrofickým následkům na globálním trhu,“ uvedl dále ruský prezident.

Západ chce bojovat do posledního Ukrajince

Západ by měl podle Vladimira Putina pochopit, že prohrál hned v úvodu ruské speciální vojenské operace na Ukrajině. „Slyšíme, že nás chtějí porazit na bojišti. No, co na to říct? Ať to zkusí. Už jsme mnohokrát slyšeli, že Západ chce s námi bojovat do posledního Ukrajince. Pro ukrajinský lid je to tragédie, ale zdá se, že vše k tomu směřuje,“ řekl ruský prezident podle tiskových agentur. Rusko neodmítá mírová jednání, a ti, kdo je nyní odmítají, by měli vědět, že „čím později se budou odsouvat, tím to budou mít těžší se s námi domluvit,“ uvedl šéf Kremlu. „Všichni musí vědět, že jsme celkově ještě nic vážného nezačali,“ dodal Vladimir Putin.

Zpracoval Rudolf Hruboň