Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Zahraniční

PUTIN podepsal prodloužení platnosti smlouvy o odzbrojení START 3

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v pátek zákon o prodloužení poslední odzbrojovací dohody se Spojenými státy START 3 o dalších pět let. Stalo se tak týden před tím, než by smlouva vypršela.

Po dohodě s prezidentem Bidenem

Smlouva podepsaná v dubnu 2010 v Praze a známá pod zkratkami START 3 omezuje počty strategických jaderných zbraní. Zákon před dvěma dny schválili ruští poslanci a senátoři. Prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států Putin a Joe Biden a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova je smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek a dodatků, jak navrhovala Moskva už při bezvýsledných jednáních s vládou předchozího prezidenta Donalda Trumpa.

Trump smlouvu prodloužit nechtěl

Rusko dlouho navrhovalo prodloužení smlouvy bez předběžných podmínek či změn, avšak Trumpova administrativa se zahájením jednání čekala až do loňského roku a předložila řadu požadavků. Po nedávném nástupu nového prezidenta USA Joea Bidena do úřadu zahájila Moskva s Washingtonem nová jednání o smlouvě. START 3 zůstává poslední platnou dohodou o kontrole jaderných zbraní. Spojené státy v roce 2019 odstoupily od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987 a v loňském roce odstoupili Američané od mnohostranné dohody o otevřeném nebi, která umožňuje účastnickým zemím kontrolní přelety nad územím dalších signatářských států.

Zpracoval Rudolf Hruboň