Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Zahraniční

PUTIN: Nedostatek plynu na evropském trhu je důsledkem politiky EU

“Nedostatek plynu na evropském trhu je důsledkem špatné hospodářské politiky Evropské unie. Je zde podezření, že plyn je přeprodáván Ukrajině,” prohlásil v reakci na obviňování Ruska z plynové krize v Evropě prezident Vladimir Putin.

Prázdné zásobníky plynu v Evropě

Hlavní příčinou zvýšení cen zemního plynu na evropském trhu je nízký stav podzemních zásobníků v zemích Evropské unie. V minulé sezóně Evropa kvůli dlouhotrvající mrazivé zimě vydala ze zásobníků rekordních 65,6 miliardy metrů krychlových. Kromě toho bylo do Evropy dodáno o osm miliard metrů krychlových méně topiva z USA a Blízkého východu, zatímco Gazprom zvýšil svůj export do EU o 11 miliard metrů krychlových. Více plynu si země Evropské unie neobjednaly. Přesto je Rusko obviňováno z toho, že způsobilo záměrně plynovou krizi v Evropě.

Přeprodej plynu Ukrajině

“Existují důvody se domnívat, že plyn, který před koncem minulého roku tekl v obráceném režimu prostřednictvím plynovodu Jamal-Evropa z Německa do Polska, byl nakonec posílán na Ukrajinu. Evropští spotřebitelé, kteří trpí vysokými cenami, by o tom měli vědět a mít možnost se obrátit na příslušné orgány,” uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Evropané nakupují v rámci dlouhodobých kontraktů Gazpromu mnohem levněji než Ukrajina. „Přeprodejem 1 miliardy metrů krychlových plynu lze vydělat téměř 1 miliardu dolarů. To je obchod,“ zdůraznil prezident.

Zpracoval Rudolf Hruboň