Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Zahraniční

PUTIN NAVRHL bez podmínek prodloužit odzbrojovací smlouvu START, USA to odmítly

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl v pátek Spojeným státům alespoň o rok bez jakýchkoliv podmínek prodloužit poslední vzájemnou smlouvu omezující strategické jaderné zbraně START 3. USA označily ruský návrh za nepřijatelný.

Poslední platná odzbrojovací smlouva

Putin nařídil ministerstvu zahraničí, aby se pokusilo od Američanů získat co nejrychleji „minimálně alespoň nějakou srozumitelnou odpověď“ ohledně budoucnosti smlouvy START 3. „Mám návrh prodloužit současnou dohodu bez jakýchkoliv podmínek alespoň o rok,“ řekl ruský prezident podle agentury TASS. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov upozornil, že stávající dohoda vyprší 4. února 2021. Putin k tomu dodal, že pak tady bude „hrozba, že celý svět zůstane bez této smlouvy“. „To by bylo mimořádně nešťastné, když by smlouva vypršela a nebyla nahrazena jiným podobným fundamentálním dokumentem,“ dodal Putin a zmínil, že smlouva START plní svůj účel při „omezování a brzdění závodů ve zbrojení a při kontrole zbraní“. Rusko s podobným návrhem přišlo už loni, ale bez úspěchu.

Americké strategické mezikontinentální rakety Minuteman; Foto: Americké letectvo / Wikimedia Commons

Rusko chce jednat i o hypersonických zbraních

Putin dodal, že je ochoten jednat i o rozšíření smlouvy: „Je jasné, že my máme nové zbraňové systémy, které americká strana nemá, tedy ne teď. My neodmítáme jednání o tomto tématu.“ Putin narážel na nové hypersonické zbraně, které už má ve výzbroji. USA ruský návrh opět odmítly. “Spojené státy navrhly prodloužení (dohody) nový START na rok výměnou za zmrazení počtu jaderných hlavic Spojených států a Ruska po tuto dobu,” uvedl ve vyjádření poradce O´Brien. “Dnešní odpověď ruského prezidenta ohledně prodloužení nového STARTu bez zmrazení počtu jaderných hlavic je nepřijatelná,” dodal. USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která přitom omezuje počty strategických jaderných zbraní na 700 mezikontinentálních balistických raket, balistických raket vypouštěných z ponorek a jaderných bombardérů, které mohou mít dohromady 1550 hlavic a bomb. Vypouštěných zařízení a nosičů včetně bombardérů může ve výzbroji každé země být 800.

USA realizují strategii zničení údajných nepřátel

Spojené státy v posledních letech vypověděly všechny ostatní dosud platné odzbrojovací smlouvy, které byly uzavřeny v minulosti ještě s bývalým Sovětským svazem a později s Ruskem, aby mohly obnovit závody v jaderném a raketovém zbrojení. Spolu se závislými státy sdruženými v Severoatlantické alianci připravily novou útočnou strategii NATO, která je zaměřena na zbrojení celé aliance s cílem zastrašování tzv. nepřátel západních demokracií, za které jsou v současné době označovány hlavně Rusko, Čína a Írán. Závislé země tak nutí k tomu, aby utrácely ročně nejméně 2% HDP na přípravu války, hlavně za americké zbraně. Američané si tak zajišťují dostatečné zakázky pro jejich zbrojařské koncerny.

Zpracoval Rudolf Hruboň