Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Zahraniční

PUTIN: Musíme sledovat rozmístění amerických raket v Evropě a Asii

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že je třeba sledovat rozmístění raket USA se středním a krátkým doletem, které byly dříve zakázány odzbrojovací smlouvou INF, zejména v Evropě a v asijsko-pacifickém regionu.

Spojené státy smlouvu INF zničily

Na rozšířeném zasedání rady ruského ministerstva obrany hlava státu připomněla, že Spojené státy letos „skutečně zničily Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu“„Je nutné sledovat možné rozmístění amerických raket této třídy v různých regionech světa. Nejprve samozřejmě v Evropě a v asijsko-pacifickém regionu,“ zdůraznil ruský prezident. Putin poznamenal, že v roce 2020 bude dokončena příprava obranného plánu země na období 2021 – 2025. „V rámci této práce je nutné plně zohlednit a posoudit změny vojensko-politické situace ve světě a vyhlídky na její vývoj, provést komplexní analýzu potenciálních vojenských hrozeb a stanovit opatření pro použití a další zdokonalování ozbrojených sil,“ uvedla hlava státu.

Americké radary jsou blízko

Ministr obrany Sergej Šojgu poukázal na americkou přítomnost v Pobaltí. Podle jeho slov americké radarové stanice v pobaltských státech umožňují sledování vzdušného prostoru Ruska do hloubky 450 kilometrů. „V pobaltských státech byly nasazeny americké radary protivzdušné obrany k detekci leteckých cílů. Umožňují kontrolovat náš vzdušný prostor do hloubky 450 kilometrů,“ uvedl ministr na rozšířeném kolegiu svého rezortu.

Agresivní iniciativa NATO

Šojgu rovněž prohlásil, že realizace protiruského vojenského programu NATO 4×30 bude možná již k roku 2022. „Severoatlantická aliance realizuje protiruskou iniciativu 4×30. Předpokládá se, že ve třicetidenní připravenosti použití má mít 30 mechanizovaných praporů, 30 letek, 30 válečných lodí. Od 1. prosince bylo dosaženo úplné kompletnosti v pozemní složce, ve vzdušné složce 76 % a v mořské složce – 93 %,” zdůraznil ministr obrany. „Připravenost nosných letadel k použití jaderných zbraní by měla být zkrácená z 10 dnů na 24 hodin,“ uvedl Šojgu. Ministr dodal, že podle odhadu ministerstva obrany je úplná realizace koncepce 4×30 možná již k roku 2022.

Situace kolem smlouvy INF

SSSR a USA podepsaly smlouvu INF v roce 1987. Strany se zavázaly, že zlikvidují všechny komplexy pozemních balistických a okřídlených raket se středním (jeden tisíc až 5,5 tisíce kilometrů) a kratším (od 500 do jednoho tisíce kilometrů) dosahem. V říjnu 2018 Trump oznámil, že Washington odstupuje od smlouvy kvůli údajnému nedodržování závazků ze strany Moskvy, ale žádné důkazy americká strana nepředložila. V létě tohoto roku, krátce po konečném odstoupení Američanů od smlouvy, vyzkoušely USA nové rakety, které byly smlouvou zakázány a které musely být vyvíjeny dlouho před vypovězením smlouvy (viz ZDE). V roce 2019 Rusko jako odpověď na jednání USA také pozastavilo svou účast ve Smlouvě INF.

Rudolf Hruboň