Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Zahraniční

PUTIN: Hlavní střety na Ukrajině probíhají s nacionalistickými bojůvkami

Ruský prezident Vladimir Putin 25. února na operativním setkání se členy Rady bezpečnosti diskutoval o postupu speciální operace na Ukrajině. Podle jeho slov hlavní střety během ní neprobíhají s regulérními ukrajinskými vojsky, ale s nacionalistickými útvary.

Lidé jako živé štíty

„Obracím se na vojáky Ozbrojených sil Ukrajiny – nedopusťte, aby neonacisté a banderovci používali vaše děti, vaše ženy a staré lidi jako lidské štíty. Vezměte moc do svých rukou. Zdá se, že pro nás bude snadnější se dohodnout s vámi, než s tou bandou narkomanů a neonacistů, kteří se usadili v Kyjevě a vzali jako rukojmí celý ukrajinský národ,“ řekl Putin. Hlavní střety ruské armády se podle očekávání neodehrávají s pravidelnými jednotkami Ozbrojených sil Ukrajiny, ale s nacionalistickými formacemi, které, jak víte, nesou přímou odpovědnost za genocidu v Donbasu a krveprolití civilních obyvatel v lidových republikách,“ řekl Putin během porady se stálými členy Rady bezpečnosti Ruské federace, s nimiž se rozhodl projednat postup speciální operace na Ukrajině.

Raketomety v obydlených oblastech

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že údaje ze zpravodajských služeb ukazují, že na náměstí Ševčenko v Kyjevě se nacházejí raketomety Grad kvůli útoku na letiště Hostomel. Podle Ministerstva obrany poradci Pentagonu a CIA naučili ukrajinské vojáky, jak umístit dělostřelecké systémy v obytných oblastech tak, aby vyvolali odvetnou palbu po místním obyvatelstvu. Využívání obytných oblastí kyjevským režimem ke krytí svého dělostřelectva je válečným zločinem. Tento rukopis dobře známe. Tyto metody aktivně používají teroristé pod taktovkou CIA na Blízkém východě a v dalších zemích,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo obrany.

Zpracoval Rudolf Hruboň