Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Repro TASS

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Repro TASS

Společnost

PUTIN: Éra unipolárního světa skončila

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (SPIEF) prohlásil, že unipolární svět skončil navzdory všem pokusům jeho příznivců zachovat jej za každou cenu.

USA věří ve svou nadřazenost

Ruský prezident dodal, že po skončení studené války USA prohlásily své národní zájmy za „svaté“ a neměly být podkopávány. Dále zdůraznil, že země takzvané „zlaté miliardy“ stále věří, že jsou nadřazené, a považují zbytek světa za své kolonie. Dodal, že vládnoucí elity Západu žijí ve světě snů a odmítají vidět, jak se odehrávají globální změny. Během posledních desetiletí se na planetě vytvořila nová mocná centra […] každé z nich rozvíjí svůj vlastní politický systém a veřejné instituce, zavádí své vlastní modely ekonomického růstu a má samozřejmě právo se chránit, k zajištění národní suverenity. Hovoříme o skutečných procesech, o skutečně revolučních, tektonických změnách v geopolitice, globální ekonomice, technologické sféře, v celém systému mezinárodních vztahů“, uvedl Vladimir Putin, který obvinil západní země, že záměrně podkopávají základy mezinárodního řádu, aby uspokojily své geopolitické iluze. Prezident také poukázal na to, že USA mohou ukrást peníze jakékoli osobě, skupině nebo státu jednoduše kvůli něčemu, co Washington neschválil.

EU ztratila svou suverenitu

Ruský prezident kritizoval Evropskou unii za rozhodnutí uvalit protiruské sankce a označil jej za „bláznivé“ a „nepromyšlené“. Putin řekl, že jejich cílem bylo rozdrtit ruskou ekonomiku najednou, ale že se jim to nepodařilo. Místo toho politici EU zasadili vážnou ránu svým vlastním ekonomikám, což vyvolalo vysokou inflaci, zdůraznil prezident. Náklady na „sankční horečku“ odhadl jen za letošní rok na přibližně 400 miliard dolarů a poznamenal, že opatření se stanou zátěží na bedrech běžných lidí. Ruský prezident prohlásil, že EU ztratila svou politickou suverenitu, protože její elity tančí na melodii jiné země, i když to poškozuje jejich vlastní evropské obyvatelstvo a obchodní zájmy. Putin předpověděl, že to povede k prohloubení finančních nerovností a sociálních rozdílů v evropských společnostech. Je možné, že to nakonec povede k nárůstu radikalismu a výměně elit v bloku.

Chybná ekonomická politika Západu

Putin dodal, že globální růst cen a problémy v energetické sféře jsou přímým důsledkem chybné politiky USA a EU. Prezident odmítl termíny „Putinova daň“ a „Putinova inflace“, které používají západní politici k vysvětlení prudce rostoucích cen pohonných hmot a spotřebitelských cen. Ruský prezident prohlásil, že pouze nevzdělaní lidé uvěří báchorkám, že ruské činy na Donbasu způsobily růst cen. Putin zároveň zdůraznil, že prognózy západních zemí o chmurných vyhlídkách ruské ekonomiky se nenaplnily. “Je jasné, proč vedli tuto propagandistickou kampaň, že naše ekonomika zkolabuje. To vše bylo – a zůstává – nástrojem informační války, pokus jak vyvinout psychologický nátlak na ruskou společnost,“ dodal ruský prezident. Zdůraznil, že navzdory sankcím, zahraničnímu tlaku a ruské strategii nahradit zahraniční dovoz domácí výrobou se ruská ekonomika nikdy nestane autarkií – izolovanou ekonomikou s žádnými nebo omezenými zahraničními ekonomickými vazbami.

Zpracoval Rudolf Hruboň