Ruský prezident Vladimir Putin napsal článek o historické jednotě Rusů a Ukrajinců, který byl zveřejněn na webových stránkách Kremlu (viz ZDE).
Napsání analytického článku o vztazích mezi Ruskem a Ukrajinou Putin avizoval během své každoroční přímé linky s občany. Ruský prezident přitom zdůraznil, že považuje národy Ruska a Ukrajiny za součást jednoho celku.
Chtějí nás proti sobě poštvat
Ve svém článku Putin současné napjaté vztahy mezi oběma zeměmi označil za společnou tragédii. „Ihned zdůrazním, že zeď, která se v posledních letech objevila mezi Ruskem a Ukrajinou, mezi částmi, které ze své podstaty představují jednotný historický a duchovní prostor, vnímám jako společnou tragédii,“ napsal Putin v článku. „Jedná se především o důsledky našich vlastních chyb, kterých jsme se dopustili v různých obdobích. Je to ale i výsledek cílené politiky těch sil, které se vždy snažily podrýt naši jednotu. Formule, která byla užita, je známá od počátku věků: rozděl a panuj. Nic nového. Zde pramení snahy zneužít národnostní otázku, znesvářit lidi. Hlavním úkolem je rozdělit a pak proti sobě poštvat části jednoho národa,“ míní ruský prezident.
Pomohli jsme jim k nezávislosti
Dále připomněl, že současná podoba Ukrajiny vznikla v době Sovětského svazu. „Víme a pamatujeme si, že do značné míry vznikla na úkor historického Ruska. Stačí připomenout, jaké území se spojilo s ruským státem v 17. století a s jakým územím USSR (Ukrajinská sovětská socialistická republika, pozn. red.) opustila Sovětský svaz,“ napsal Putin. Ruský prezident dále zdůraznil, že Rusko učinilo mnoho proto, aby se z Ukrajiny stala nezávislá země. Podle něj Ukrajina díky levným dodávkám plynu z Ruska dokázala ušetřit ve svém rozpočtu více než 82 miliard dolarů. Ruský lídr rovněž zdůraznil, že Ukrajina a Rusko se po staletí vyvíjely jako společný ekonomický systém. „Hloubce naší kooperace, která byla před 30 lety, by dnes mohly závidět i země Evropské unie,“ prohlásil Putin. I dnes by v případě zachování ekonomických vazeb mezi oběma zeměmi výhoda pro Ukrajinu dosahovala několik desítek miliard dolarů.
Zničili ukrajinský průmysl
Obě ekonomiky se podle něj vzájemně doplňují i dnes a spojenectví mezi oběma zeměmi může zvýšit konkurenční výhody. Putin zároveň poznamenal, že někdejší chlouba ukrajinského vysoce technologického průmyslu je v troskách. Přitom ukrajinští političtí vůdci v době vyhlašování nezávislosti svého lidu slibovali, že ukrajinské hospodářství bude jedno z nejsilnějších v Evropě a „životní úroveň lidí bude jednou z nejvyšších v Evropě“. „Za posledních 10 let se produkce strojírenství propadla na 42 %. Rozsah deindustrializace a celková degradace ekonomiky je evidentní z pohledu produkce elektřiny, která se na Ukrajině za posledních 30 let snížila takřka dvojnásobně,“ poznamenal Putin. Ve svém článku Putin zdůraznil, že dnes je Ukrajina nejchudší zemí Evropy a její HDP na obyvatele nedosahuje ani 4 tisíce dolarů, což je méně, než má Albánie, Moldavsko nebo Kosovo.
Západní anti-ruský projekt
Putin je přesvědčen, že západní země vytváří z Ukrajiny projekt „anti-Rusko“, v jehož rámci se v zemi vyměňují prezidenti, ministři a poslanci s cílem, aby došlo ke konfliktu s Ruskem. “V tomto projektu není místo pro suverénní Ukrajinu, ale ani pro politické síly, které se snaží hájit její skutečnou nezávislost.” Miliony obyvatel na Ukrajině podle něj nesouhlasí s tím, aby se jejich země stala anti-ruským projektem. Čelí ale útlaku, mají strach a nemohou se svobodně vyjadřovat. “Tito lidé mají k Rusku stále přátelský vztah a miliony Rusů chovají lásku i k Ukrajině,” píše Putin.
Ukrajinu ovládají zvenčí
Mezitím na Ukrajině pokračuje militarizace, která jde ruku v ruce s přímou vnější správou, jež zahrnuje i dohled nad orgány státní moci a ozbrojenými silami. V zemi se vytváří atmosféra strachu, zneužívá se agresivní rétorika a přistupuje se shovívavostí k neonacismu. „Spolu s tím se jedná nejen o pouhou závislost, ale o přímé vnější řízení, včetně dohledu západními poradci nad ukrajinskými orgány státní moci, tajnými službami a ozbrojenými silami, dochází k ovládnutí území Ukrajiny a rozvoji infrastruktury NATO,“ stojí dále v článku ruského prezidenta. Západ podle něj začal přímo zasahovat do vnitřních záležitostí Ukrajiny v době takzvaného Euromajdanu na přelomu let 2013 a 2014. O zájmy ukrajinského lidu se podle něj nikdo nestaral a spravedlivou nespokojenost občanů „cynicky zneužili“ ve svůj prospěch. Od té doby státní politiku začala určovat agresivní rusofobie radikálních nacionalistů. „O zájmech ukrajinského lidu nikdo v únoru 2014 nepřemýšlel. Spravedlivou nespokojenost lidí, kterou vyvolaly sociálně-ekonomické problémy, chyby a nespravedlivé počínání tehdejší vlády, jednoduše cynicky zneužili. Západní země přímo zasáhly do vnitropolitických záležitostí Ukrajiny a podpořily převrat,“ zdůraznil ruský lídr.
Zelenskyj o míru lhal
Putin dále zkritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Připomněl, že jeho hlavním předvolebním heslem byl mír. „Díky tomu se dostal k moci. Sliby se ale ukázaly být lží,“ zdůraznil Putin. Situace se podle něj nejen nezměnila, ale situace kolem Donbasu se dokonce ještě více zhoršila. Přesto Putin zdůraznil, že splnění minských dohod dává Ukrajině šanci obnovit územní celistvost Ukrajiny. Přitom je nutné vést přímý dialog s Doněckou lidovou republikou (DLR) a Luhanskou lidovou republikou (LLR). „Obyvatelé těchto regionů nikdy nepřijmou pravidla, která se jim Ukrajina pokoušela, ale i nadále pokouší, vnutit silou, blokádou a hrozbami. Za druhé, výsledky Minsku 1 a Minsku 2, které dávají reálnou šanci mírově obnovit územní celistvost Ukrajiny tím, že se přímo domluví s DLR a LLR za zprostředkování Ruska, Německa a Francie, jsou zcela v rozporu s projektem ‚anti-Rusko‘. A ten se může udržet pouze neustálým pěstováním představy o vnitřním a vnějším nepříteli. A dodám, pod protektorátem a kontrolou ze strany západních mocností,“ napsal Putin.
Partnerství s Ruskem garantuje suverenitu
Zároveň ale Putin dodal, že to vypadá, že „Kyjev Donbas už ani nepotřebuje“. Ruský prezident ve svém článku prohlásil, že nedopustí, aby „naše historické území a vůči nám blízcí lidé, kteří tam žijí, byli zneužiti proti Rusku“. „Lidem, kteří tuto politiku prosadí, chci říct, že tímto způsobem zničí svou zemi,“ napsal Putin. Podle něj obyvatelům Doněcku a Luhansku nezbyla jiná cesta než se zbraní v ruce bránit svůj domov a jazyk. Putin vyjádřil přesvědčení, že Ukrajinu „vtahují do nebezpečné geopolitické hry, jejímž cílem je vytvořit z Ukrajiny bariéru mezi Evropou a Ruskem a nástupní prostor proti Rusku“. Lídr Ruska dále opět zkritizoval ukrajinský zákon o původním obyvatelstvu. Podle něj tím ukrajinský prezident zasel nová semena sváru, a to v zemi, která je velmi komplikovaná z pohledu území, národnostního a jazykového členění a historie svého formování. V článku o rusko-ukrajinských vztazích Putin zdůraznil, že skutečná suverenita Ukrajiny není možná bez partnerství s Ruskem. „Jsem přesvědčen, že skutečná suverenita Ukrajiny je možná pouze v partnerství s Ruskem,“ uzavřel Putin v článku O historické jednotě Rusů a Ukrajinců.
Zpracoval Rudolf Hruboň