Ministr zdravotnictví Roman Prymula; Foto: Repro YouTube.com

Ministr zdravotnictví Roman Prymula; Foto: Repro YouTube.com

Domácí

PRYMULA: V karanténě může na podzim být až 10 procent populace

Vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru pro Právo řekl, že nynější přírůstek nakažených kolem tří set denně není problém, protože těžkých případů je stále minimum.

Obavy ze souběhu COVIDu a chřipky

“Podzim nepochybně přinese své specifické problémy, které se už teď snaží intenzivně řešit celý svět. Není problém, že bychom nezvládli trasovat nebo se postarat o vážné pacienty. Hlavní problém je, že na podzim, já to očekávám někdy v listopadu, dojde k souběhu chřipkové a COVIDové epidemie. Řada lidí si bude myslet, že mají příznaky COVIDu, a budou se dožadovat testování. Za sezonu přitom chřipkou onemocní zhruba 10 procent populace, což je milion,” uvedl Prymula.

Očkování v ČR až příští rok

V České republice je předpoklad začátku očkování někdy kolem poloviny příštího roku. Všechno, co bude dřív, bude pozitivní překvapení. Někteří producenti, kteří chtějí být vpředu, v podstatě začali vyrábět, a pokud se ukáže, že tam není nějaký problém, tak se to okamžitě spustí,” uvedl dále Roman Prymula. “Od firmy AstraZeneca si už Evropská unie objednala 400 milionů dávek. Protože se bude očkovat dvojdávkově, to znamená, že to bude asi jen pro 40 procent Evropanů,upozornil dále epidemiolog.

Kdy a kde začneme opět nosit roušky?

“Je předpoklad, že to bude na podzim, ale nebude to mávnutím ke konkrétnímu datu, ale mělo by to vycházet z konkrétních čísel a podle regionů. Roušky budou, ale nebudou aspoň v první fázi plošně, ale bude se to odvíjet od konkrétní situace. V MHD by roušky měly být určitě. V první linii by měly být s rouškami také zdravotnické provozy, zejména lůžková zařízení a různé domy seniorů, Alzheimer centra apod. Teprve potom by se řešily vnitřní veřejné prostory jako obchody nebo kina. U venkovních sportovišť bych se k rouškám už nevracel,” dodal v rozhovoru epidemiolog Roman Prymula.

Zdroj: Novinky.cz

Zpracoval Rudolf Hruboň