Očkování ohrožených skupin obyvatel proti COVIDu-19 bude v Česku trvat déle mimo jiné i kvůli zpomalení či snížení dodávek vakcín, které oznámily firmy Pfizer a AstraZeneca. „Firmy se nechovají podle smluv, které podepsaly,“ říká epidemiolog Roman Prymula. Uvádí se to v článku na serveru Rozhlas (viz ZDE).
Západní výrobci vakcín selhávají
„Evropské země mají právo uzavírat své dílčí smlouvy mimo globální kontrakt. I Česko bude uvažovat o tom, jak získat kvalitní vakcíny,” uvedl dále. Roman Prymula, který je také poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO), připomíná, že naše vyjednávací pozice mimo rámec evropské kolektivní smlouvy o dodávce vakcín by byla významně slabší, než kdyby Česko jednalo v rámci EU. „Evropská unie má obrovskou sílu a dohody jsou pro nás výhodnější,“ připouští, a dodává: „Ale celý proces je pomalý a sama Unie si uvědomuje nutnost otevřít diskuze s dalšími výrobci.“

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru
Maďarsko již získalo 2 miliony dávek
„Sputnik V se v tuto chvíli jeví jako kvalitnější než preparát firmy AstraZeneca. To je důvod, proč o něm řada zemí začíná uvažovat,“ uvedl dále Prymula. „Pokud by Česko uvažovalo o nákupu dosud neregistrované vakcíny, nechalo by si od výrobce předložit výsledky všech studií, jen by je neposuzovaly evropské úřady, ale české. A naopak, pokud by s tímto výrobcem vznikla kolektivní unijní smlouva, budeme zase součást celku a získáme vakcín méně. Ta cesta jít přímo jako Maďarsko je výhodnější, protože Maďarsko takto získalo již dva miliony dávek,“ dodal.
Zpracoval Rudolf Hruboň