Ministr zdravotnictví Roman Prymula; Foto: Repro YouTube.com

Ministr zdravotnictví Roman Prymula; Foto: Repro YouTube.com

Domácí

PRYMULA: Od čtvrtka budou restaurace zavírat už v deset, omezí se sportovní akce

Od čtvrtka budou muset restaurace zavírat už ve 22:00. Ve stejný den stát omezí i sportovní akce pro diváky. Opatření by měla trvat dva týdny. Rozhodl o tom nový ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Lidé ztratili ostražitost

„Opatření, které se týká zkrácení na deset hodin večer, se opravdu stane. Vyhlásíme to zítra,“ citoval Prymulu server Idnes. V České televizi následně upřesnil, že opatření by měla trvat dva týdny. „Pokud dojde k oploštění té křivky, budou zrušena,” řekl. Podle ministra mohou lidé do hospody přijít v dřívější dobu. „Bohužel to je jedno z nejrizikovějších míst,” dodal. Prymula omezení odůvodňuje tím, že lidé podle něj ztratili ostražitost. V současnosti platí omezení otevírací doby mezi půlnocí a šestou hodinou ráno. „Další hodinu až dvě to má ještě dojezd. Když se to zavře o půlnoci, tak si tam lidé nakoupí a pak se ještě dvě hodiny kolem toho zařízení pohybují,” upřesnil později v ČT.

Omezení účasti na akcích

Počet diváků na sportovních akcích by se měl omezit na 2000 sedících lidí, řekl Prymula v úterý večer v Interview ČT. V televizi Nova posléze upřesnil, že limit 2000 diváků bude platit pro venkovní akce. „Uvnitř to bude tisícovka,” doplnil. Česko je podle Prymuly v této oblasti benevolentnější než okolní země. I chystaný omezený počet diváků na sportovních akcích v ČR bude podle ministra poměrně vysoký. Očekává ale, že se lidé po stadionu rozprostřou, aby se snížilo nebezpečí nákazy na minimum. Na úterní tiskové konferenci Prymula uvedl, že se brzy pravděpodobně omezí počet účastníků na 100 na venkovních akcích a na 50 na vnitřních. Počítá se přitom s výjimkami pro méně rizikové akce. V této souvislosti ministr hovořil o kulturních akcích se sedícími diváky, přímo ke sportu se nevyjádřil.

Rudolf Hruboň