Ministra zdravotnictví Roman Prymula (za ANO); Foto: repro Česká televize

Ministra zdravotnictví Roman Prymula (za ANO); Foto: repro Česká televize

Domácí

PRYMULA: Nárůst nových případů zpomalil. Připravujeme nová opatření

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula na páteční tiskové konferenci zhodnotil aktuální stav koronavirové epidemie v Česku. Podle něj je pozitivní, že se zastavil exponenciální nárůst počtu nakažených. Na druhé straně dochází k zaplňování kapacit nemocnic.

Nárůst se zastavil

Prymula promluvil o nárůstu počtu nových případů, který byl minulý týden exponenciální. Tento nárůst totiž podle jeho slov nyní zpomalil. Dodal, že čtvrteční číslo 2913 považuje za maximum tohoto týdne. „Nejde nám ani tak o to, jestli máme 2000 nebo 3000 nově pozitivních, ale o to jakým způsobem tato data ovlivňují náš systém a jeho kapacitu,“ uvedl ministr a dodal, že záleží na tom, zda narůstají počty hospitalizovaných, vyžadujících plicní ventilaci, nebo počty úmrtí. „Tato data jsou naprosto reálná, opatření jsou proto naprosto na místě,“ podotkl.

Restart trasování

Zmínka padla i o COVIDovém semaforu, podle kterého je nyní většina okresů na mapě oranžová. To znamená druhý stupeň nebezpečí. Zhruba 20 okresů je pak označeno zeleně, tedy se nachází v prvním stupni. Červeně je pak v tomto semaforu vyznačena Praha, která je považována za nejrizikovější. V hlavním městě se totiž nákaza šíří v řadě případů komunitně a nedaří se trasovat konkrétní zdroj, jak uvedl ministr zdravotnictví. „V Praze se snažíme systém restartovat tak, abychom byli adekvátně schopni dotrasovat kontakty v podstatně větší míře, než tomu bylo v uplynulých týdnech, kdy zpoždění bylo poměrně vysoké,“ řekl Prymula.

Připravují se nová opatření

Prymula dále avizoval, že příští týden budou přijata další opatření, která omezí shromažďování. S Národní ekonomickou radou vlády (NERV) se podle svých slov shodl na tom, že „chceme jít strategií rychlejšího krátkodobějšího zásahu než cestou salámové metody, která by trvala týdny a srazila by křivku až v časově dlouhé perspektivě.“ Bude se omezovat počet účastníků pouze u aktivit, které nejsou zásadní. Prymula k tomu dodal, že ekonomický dopad by opatření mít neměla. Konkrétní podoba dalších omezení však prozatím podle ministra dohodnuta není. Další změny proto budou vyhlášeny přímo až v průběhu následujícího týdne.

Koronavirus v Česku

Od počátku pandemie se v ČR nakazilo již 58 374 lidí, z toho se 27 382 nakažených vyléčilo. Nemocí aktuálně trpí rekordních 30 425 lidí, z nichž se 670 pacientů nachází v nemocnicích, 131 z nich je ve vážném stavu, což je nejvíce od začátku epidemie. Covid-19 má na svědomí již 567 obětí. Celkově má ale koronavirus podle odborníků spíše lehký průběh. Podle expertů je nárůst případů výsledkem častějšího a cílenějšího testování. Minulý týden laboratoře prováděly průměrně 18 188 testů denně, nejvíce testů bylo provedeno ve čtvrtek 17. září – 23 090 testů. Tento týden v úterý lékaři například provedli 22 143 testů.

Rudolf Hruboň