Epidemiolog Roman Prymula; Foto: Repro Česká televize

Epidemiolog Roman Prymula; Foto: Repro Česká televize

Domácí

PRYMULA: Do obchodů a provozoven maximálně ve dvou

Na čtvrteční tiskové konferenci ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nezaznělo oznámení důležitého opatření. Vláda omezila vstup do obchodů a provozoven na skupiny maximálně po dvou osobách. Opatření platí už ode dneška, tedy pátku.

Výjimka pouze pro děti

Ve čtvrtečním usnesení vlády stojí, že kabinet omezil „svobodu pohybu a pobytu tak, že lze vstupovat do nákupních center, do prodejen a provozoven služeb, s výjimkou provozoven stravovacích služeb, a pobývat v nich nejvýše ve skupinách po 2 osobách a tak, že mezi skupinami je rozestup alespoň 2 metry; toto omezení se nevztahuje na osoby mladší 15 let doprovázející zletilou osobu ze společné domácnosti“„U dvojic v obchodních centrech je výjimka pro osoby mladší patnácti let, když doprovází zletilou osobu. To znamená, že s dětmi tam můžete jít, ale jen jako jeden dospělý,“ upřesnil mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Brodský, co mají dělat rodiny s dětmi.

Omezení volnočasových aktivit

Prymula ve čtvrtek oznámil balík zpřísněných opatření proti šíření koronaviru, které v posledních dnech nabralo na síle. Mezi dalšími opatřeními, o nichž informoval, je například uzavření restaurací a hospod ve 20:00 a uzavření posiloven a bazénů, která platí už v pátek. Dále uvedl, že od pondělí 12. října na 14 dní vláda zavře divadla a kina, téměř zruší profesionální i amatérské sportování a přitvrdí také omezení pro nemocnice a úřady. Školákům se prodlouží podzimní prázdniny, na druhý stupeň základních škol se vrátí výuka na dálku.

Zdroj: Novinky.cz

Zpracoval Rudolf Hruboň