Ministra zdravotnictví Roman Prymula (za ANO); Foto: repro Česká televize

Ministra zdravotnictví Roman Prymula (za ANO); Foto: repro Česká televize

Domácí

PRYMULA: Čelíme masivně probíhající epidemii

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se v pátek vyjádřil na tiskové konferenci k aktuálnímu vývoji šíření koronaviru. Ve čtvrtek v ČR přibylo 3493 potvrzených případů, což je vůbec nejvyšší počet od začátku epidemie.

Probíhající komunitní šíření

„Čelíme masivně probíhající epidemii. Vidíme jasný komunitní charakter šíření, v Praze a středních Čechách je dominující,” řekl na úvod konferenci ministr Prymula. Ke zlepšení situace je podle něj nutné důsledné dodržování nastavených opatření. V současnosti se však podle ministra nenaplňují nejhorší scénáře, protože se projevila zavedená opatření a došlo ke zbrzdění šíření viru ve společnosti. Reprodukční číslo, tedy údaj, kolik dalších lidí nakazil jeden infikovaný člověk, se nyní pohybuje na hodnotě 1,24. Před zhruba týdnem se hovořilo ještě o čísle 1,6. „Abychom mohli jít dál, tak musíme stlačit číslo pod 1,” osvětlil Prymula s tím, že čím dříve nižšího čísla dosáhneme, tím dřív se život přiblíží k normálu.

V pondělí začne platit nouzový stav

Kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených začne v ČR od pondělí platit nouzový stav. V této souvislosti dojde k omezení výuky na středních a vysokých školách ve většině krajů i k omezení volnočasových aktivit. Omezeno bude rovněž shromažďování a sportovní akce budou probíhat bez diváků. Prymula se také ohradil vůči kritice za zavírání středních škol. S odkazem na statistická data uvedl, že poměrně prudce se navýšila čísla v kategorii studentů středních škol, a proto jsou tato opatření potřebná. Červenou barvu, značící nejvyšší riziko nákazy koronavirem na mapě okresů, má kromě Prahy nově také Uherskohradišťsko. Většina okresů je oranžová. Prymula avizoval, že restrikce by měly platit dva týdny, aby se podařilo zbrzdit šíření nákazy.

Lůžkové kapacity jsou zatím dostatečné

Lůžkové kapacity jsou prozatím dostatečné, ale pokud se nepodaří zpomalit šíření viru, hrozí omezování běžné péče. „Nechceme neléčit ostatní pacienty, chceme léčit všechny. Pokud by COVIDová lůžka byla zaplněna, tak bychom se dostali k omezení péče. Je to na nás,” apeloval Prymula. Vedoucí Klinické skupiny COVID a předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý k tomu uvedl, že v současnosti je v nemocnicích hospitalizováno 1134 pacientů s COVIDem, přičemž 192 z nich vyžaduje intenzivní péči. Z tohoto počtu těžkých pacientů je na umělé plicní ventilaci 118 pacientů a tři jsou napojeni na přístroj ECMO, tedy mimotělní oběh. Prozatímní nárůsty zatím podle Černého nemají vliv na rozsah poskytování elektivní péče v nemocnicích.

Rudolf Hruboň