Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

PRŮZKUM: Zájem lidí o očkování se od konce roku mírně zvýšil

Ochota Čechů nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR, to je o čtyři procenta více než na přelomu roku. Vyplývá to z průzkumu projektu Život během pandemie.

Mění se věkové složení zájemců

O výsledcích průzkumu v pondělí na Twitteru informoval jeden z autorů, sociolog Daniel Prokop:

Podle průzkumu se ale změnil zájem o očkování mezi jednotlivými skupinami lidí. Nejvíce ho ztratili mladí dospělí, lidé bez maturity, členové chudších domácností a ti, kteří neznají nikoho nakaženého koronavirem. Menší zájem o očkování mají i lidé, kteří se méně chrání před nákazou nebo jejím přenosem, uvedli autoři průzkumu. Největší zájem o vakcínu podle jejich zjištění mají starší lidé, vysokoškoláci, muži a Pražané.

Očkovat se chtějí více muži

Naočkovat by se koncem ledna dalo 62 procent mužů a 44 procent žen, přičemž rozdíl mezi muži a ženami je patrný ve všech věkových kategoriích. Podle velikosti obce mají největší zájem o očkování proti koronaviru Pražané. Na konci ledna by se jich nechalo očkovat 71 procent, zatímco v ostatních městech a obcích zhruba polovina obyvatel. Ochota Pražanů se od září do ledna navíc zvýšila, zatímco v menších městech stagnovala a v obcích do 20 000 obyvatel klesla, dodávají autoři průzkumu.

Zpracoval Rudolf Hruboň