Předseda hnutí ANO Andrej Babiš; Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš; Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

PRŮZKUM: Volby by vyhrálo ANO, podpora vládních stran dále klesá

Pokud by se dnes konaly volby, vyhrálo by je hnutí ANO. Podpora nejsilnější opoziční strany vystoupala na 30,5 procenta. Naopak vládní ODS se propadla na 19,5 procenta. Vychází to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi (viz ZDE).

Podpora ANO stále stoupá

Podpora hnutí ANO stále stoupá s malým výkyvem od loňského května. Aktuálně by stranu bývalého premiéra Andreje Babiše volilo v parlamentních volbách 30,5 procenta voličů. To znamená nárůst o jeden procentní bod oproti poslednímu, červnovému šetření. Z šetření agentury Kantar CZ pro Českou televizi tak vyplývá, že se hnutí ANO vrátilo nad 30 procent, kde se jeho podpora pohybovala před dvěma lety. Druhá by skončila vládní ODS se ziskem 19,5 procenta. Její podpora dosáhla stropu 26 procent v dubnu, od té doby klesá. Oproti poslednímu průzkumu jde o zhoršení o tři procentní body.

Hnutí ANO poráží i koalice

Pokud by do voleb šly koalice ve stejném složení jako při posledním hlasování, opět by zvítězilo opoziční hnutí ANO se 32 procenty. Až za ním by skončila vládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s 29 procenty. Druhou vládní koalici by porazila ještě SPD s 11 procenty, protože Piráti se Starosty by získali pouze 10-procentní podporu. Hnutí ANO si oproti poslednímu šetření polepšilo o 2,5 procentního bodu, koalice Spolu o 0,5 bodu. Naopak SPD o 0,5 procentního bodu přišla a PirSTAN dokonce o 2,5 bodu.

Většina lidí chce jednat s Ruskem

Vyjma politických nálad se výzkumníci ptali také na energetickou krizi. Ke krokům vlády na její zvládnutí nemá podle průzkumu důvěru většina lidí. Téměř tři čtvrtě respondentů nesouhlasí s opatřeními, ke kterým zatím kabinet Petra Fialy (ODS) sáhl. Podporu mají jen u zhruba pětiny lidí. Jde například o schválený úsporný tarif pro domácnosti. I po únorové ruské invazi na Ukrajinu je stále 49 procent lidí přesvědčených, že by Česko mělo s Ruskem vyjednávat například o dodávkách plynu. Sběr dat se uskutečnil od 15. srpna do 2. září.

Zpracoval Rudolf Hruboň