Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Společnost

PRŮZKUM: Většina Slováků chce, aby Rusko vyhrálo válku na Ukrajině

Více než polovina Slováků by uvítala vojenské vítězství Ruska nad Ukrajinou, zjistil aktuální průzkum veřejného mínění, který provedly agentury MNFORCE, Seesame a Slovenská akademie věd. Informoval o tom probruselský server Euractiv (viz ZDE).

Slováci Rusko podporují dlouhodobě

Dotázaní měli v průzkumu odpovědět pomocí 10-bodové stupnice, podle které 1 znamená jednoznačné vítězství Ruska a 10 Ukrajiny. Přibližně pětina respondentů uvedla, že si přeje jasné vítězství Ruska, přičemž více než polovina se přiklonila k ruskému vítězství. Jen třetina dotázaných uvedla, že se přiklání k Ukrajině.

Slovensko patří vedle Bulharska dlouhodobě k nejvíce proruským zemím v EU. Průzkum provedený v létě 2021 ukázal, že 55 % Slováků má příznivé mínění o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Ze zemí střední a východní Evropy si o Putinovi lépe mysleli pouze Bulhaři (75 %).

V únoru 2022, před invazí, 44 % lidí obviňovalo NATO a USA z napětí na ukrajinských hranicích, zatímco Rusko jen 33 %. Pokud jde o členství v NATO, v průzkumu z roku 2021 ho podpořilo pouze 45 %. Hned po invazi podpora vzrostla, ale v poslední době začala opět klesat.

Zpracoval Rudolf Hruboň