Nesnášenlivost vůči přistěhovalectví po celém světě v posledních třech letech značně narostla. Vychází to z nového průzkumu amerického Gallupova ústavu pro výzkum veřejného mínění (viz ZDE).
Nejméně tolerantní některé země EU
„Globální tolerance vůči migrantům v letech 2016 a 2019 klesla,“ uvedla společnost Gallup, která ve středu průzkum zveřejnila. Několik nejméně tolerantních zemí světa se podle ní nachází v EU, která ve stejném dni představila návrh nového azylového a migračního systému. V Evropě nastal markantní pokles tolerance v Belgii a ve Švýcarsku. K desítce nejméně tolerantních zemí vůči migrantům na světě se řadí i několik zemí EU, a to Maďarsko, Chorvatsko, Lotyšsko a Slovensko.
Největší pokles tolerance v Jižní Americe
Největší pokles tolerantních postojů k imigrantům badatelé zaznamenali v Jižní Americe, kde řada zemí zažila masivní příliv uprchlíků z Venezuely. V Kolumbii, která čelí hlavnímu náporu exodu, se procento lidí s pozitivním pohledem na migranty žijící v zemi propadlo z 61 procent na 29 procent. Vůbec nejméně vstřícnou zemí vůči přistěhovalcům na světě je pak Severní Makedonie. Mezi nejméně vstřícnými se umístilo také Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Malajsie, Thajsko nebo Turecko.
Zpracoval Rudolf Hruboň