Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

PRŮZKUM: Skoro polovina Čechů by se nechala naočkovat Sputnikem V

Podpora vakcíny Sputnik V je v Česku vysoká. Pokud by jí úřady udělily výjimku, nechalo by si ji píchnout téměř čtyřicet sedm procent dotázaných, kteří dosud očkovací látku nedostali. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury STEM/MARK pro MF DNES (viz ZDE).

Zájem mají hlavně starší lidé

Nechat se očkovat Sputnikem mají zájem nejčastěji lidé starší 60 let, naopak mezi mladými ve věku od 18 do 29 let je nejvíce těch, kteří by vakcínu nevyužili ani přesto, že by dostala od českých úřadů výjimku. Průzkum se prováděl mezi tisícovkou obyvatel ve věku od 18 do 75 let z celé republiky. Výsledků tohoto průzkumu si všiml i hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který na ně upozornil na svých sociálních sítích.

Zájem o očkování v Česku stoupá

Výzkum zároveň ukázal, že každý čtvrtý člověk se očkovat nechce, a naopak naočkovaných je pět procent z dotázaných. Když porovnáme ochotu lidí nechat se očkovat v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku nebo Bulharsku, je právě v České republice zájem z těchto pěti evropských zemí nejvyšší. Podle průzkumu agentury National Pandemic Alarm, která monitoruje postoje a nálady ve společnosti právě s ohledem na pandemii, v Česku spolu s Maďarskem zájem prudce stoupá od 19. února. V Česku do té doby mělo zájem o očkování 50 procent lidí, o měsíc později už to bylo 57 procent. Výzkum vychází z dat tří agentur NMS Market Research, Nielsen Admosphere a STEM/MARK.

Zpracoval Rudolf Hruboň