Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN); Foto: Profil V. Rakušana na sociální síti

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN); Foto: Profil V. Rakušana na sociální síti

Domácí

PRŮZKUM: Rakušan by měl kvůli kauze Mlejnek odstoupit

Více než polovina lidí by uvítala odstoupení Víta Rakušana (STAN) z pozice ministra vnitra kvůli jmenování Petra Mlejnka šéfem civilní rozvědky. Ukázal to průzkum agentury Median pro Český rozhlas (viz ZDE).

Spojitost s kauzou Dozimetr

Mlejnek nastoupil začátkem července do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy civilní rozvědky. Následně se v médiích objevily informace o pravidelných stycích Mlejnka s lobbistou Michalem Redlem, který nyní čelí obvinění v kauze Dozimetr, týkající se korupce v pražském dopravním podniku. Rakušan Mlejnka do funkce ředitele ÚZSI navrhl, ačkoli podle svých slov již tehdy věděl o Mlejnkových stycích s Redlem. Sněmovní opozice opakovaně vyzvala k odvolání Mlejnka i Rakušana. Ministr vnitra Mlejnka hájil a sám také odmítl odstoupit. Mlejnek nakonec na konci srpna oznámil, že rezignuje.

Rakušan by měl odstoupit

V průzkumu Medianu pro rozhlas uvedlo 56 procent dotázaných, že také ministr Rakušan by měl odstoupit z čela vnitra, a vyvodit tak politickou odpovědnost za prosazování Mlejnka. Odstoupení Rakušana by podpořili podle rozhlasu především voliči opozičních hnutí a také stran, které se nedostaly do Sněmovny. Například ale i z voličů vládního uskupení Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) by téměř jedna třetina byla pro rezignaci ministra vnitra. Průzkum se uskutečnil 6. a 7. září. Zúčastnilo se ho 1033 lidí starších 18 let.

Zpracoval Rudolf Hruboň