Bývalý slovenský premiér Igor Matovič; Foto: Repro YouTube

Bývalý slovenský premiér Igor Matovič; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

PRŮZKUM: Přes polovinu Slováků už Matoviče nechce

Necelý rok po uvedení do funkce se dvaapadesát procent Slováků vyjádřilo, že premiér Igor Matovič by měl přenechat funkci někomu jinému. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury Median SK. Uvedl to ve svém článku server Novinky (viz ZDE).

Volby by nyní vyhrála opozice

Podle průzkumu si 60 procent Slováků myslí, že Matovič není dobrý premiér, opak si myslí jen 17 procent obyvatel. Třiašedesát procent respondentů vyjádřilo názor, že Matovič nezvládá boj s pandemií COVID-19. Průzkum se uskutečnil od 7. do 13. ledna. Podle lednového průzkumu agentury Focus by parlamentní volby vyhrála opoziční strana Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho se ziskem 24,3 procenta hlasů. Druhá by skončila vládní strana Svoboda a Solidarita (13,3 %) a třetí hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti současného premiéra Igora Matoviče (10,1 %). Lidovou stranu Naše Slovensko Mariana Kotleby by volilo 9,7 procenta Slováků a stranu Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica 9,1 procenta respondentů.

Zklamání z protestního premiéra

Matovič se na Slovensku dostal k moci teprve v březnu loňského roku na vlně kritiky tehdejší vlády premiéra Roberta Fica, resp. jeho nástupce Petera Pellegriniho (oba tehdy za stranu Směr-sociální demokracie) po zavraždění novináře Jána Kuciaka v roce 2018. Slováci si od něj slibovali nastolení nového směru v politice. Kontroverzní podnikatel Matovič ale zklamal jejich naděje, když se jeho politika na postu předsedy vlády nese hlavně na vlně populismu a nezkušenosti. Jako premiér nastolil nekonvenční způsob oficiální komunikace s veřejností, který je kritizován jako způsob neodpovídající státníkovi a využívání nespisovných výrazů nebo vulgarismů. Své podnikání v médiích a realitách formálně převedl na svou manželku.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň