Většina Čechů vnímá opatření státu proti epidemii koronaviru jako přiměřená a účinná. Nejvíce lidé oceňují práci zdravotníků, hasičů, policistů a vědců. Naopak nejhůře si podle nich vedly nadnárodní instituce, a to Evropská unie a Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) – viz ZDE.
86% považuje opatření za účinná
Sedm z deseti dotázaných považuje to, co stát udělal proti šíření koronaviru, za přiměřené. Necelá pětina považuje opatření za přehnaná, osm procent naopak za nedostatečná. „Z hlediska věku jako přiměřené počínání českého státu proti šíření koronaviru hodnotí častěji lidé ve věku od 65 let výše,“ uvedlo CVVM. Za účinná pokládá opatření státu 86 procent populace, opačný názor má jen desetina dotázaných. „Lidé, kteří je pokládají za přiměřená, je zároveň častěji hodnotí jako účinná. Rovněž ti, kdo opatření státu vnímají jako přemrštěná, je ve zvýšené míře označují za rozhodně účinná,“ zjistili statistici.
Mezinárodní instituce propadly
Činnost naprosté většiny institucí a skupin hodnotí Češi kladně. Zdravotníci získali 94 procent pozitivních hodnocení, hasiči 91 procent, policisté 87 procent a vědci 86 procent. Následují „obyčejní občané“, armáda, hygienické stanice, Ústřední krizový štáb, samospráva, vláda a média. Méně než poloviční podíl kladných hodnocení tak od Čechů získala pouze Evropská unie a WHO. „Podrobnější analýza ukázala vyšší zastoupení kritického hodnocení u mužů v případě vlády, krizového štábu, WHO, EU a médií. WHO a EU jsou lépe hodnoceny ze strany lidí ve věku od 19 do 24 let,“ dodalo CVVM.
Rudolf Hruboň