Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Martin Jurečka jako komiksoví hrdinové; Foto: profil ODS na sociální síti

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Martin Jurečka jako komiksoví hrdinové; Foto: profil ODS na sociální síti

Domácí

PRŮZKUM: ODS s TOP09 se dramaticky propadají. Roste Šlachtova Přísaha

Podle nejnovějšího výzkumu voličských preferencí koalice SPOLU zahrnující ODS, TOP09 a KDU-ČSL začala po krátkém růstu zase rychle klesat. Na prvním místě zůstávají Piráti s hnutím STAN, na druhé místo se vrátilo hnutí ANO. Rychle roste hnutí Přísaha Roberta Šlachty. Informoval o tom server Parlamentní listy (viz ZDE).

Obrat tendencí

Data přinesla agentura Phoenix Research, která měřila preference a potenciál politických subjektů na území České republiky od 1. do 10. června na vzorku 1099 respondentů starších osmnácti let. Piráti a hnutí STAN by podle tohoto šetření získali 24,2 procenta, přičemž jejich potenciál se zastavil těsně pod hranicí 28 procent. Hnutí ANO by v polovině roku získalo 20,2 procenta při potenciálu rovných 24 procent. O poznání hůře je na tom trojkoalice SPOLU s 15,9 procenta preferencí a 17,9 procenta volebního potenciálu. Na čtvrté příčce by s odstupem 3,8 procenta skončilo hnutí SPD Tomio Okamury, které zažívá trend růstu. Potenciál SPD se dostal na 13,5 procenta. Problém se vstupem do Poslanecké sněmovny by měla dvojice ryze levicových zástupců Parlamentu, a to sociální demokracie s komunisty. Doposud vládnoucí ČSSD by získala 5,1 procenta při potenciálu 5,8 procenta a KSČM by skončila těsně před vstupem do Sněmovny se ziskem 4,5 procenta a potenciálem těsně nad nutnou pětiprocentní hranicí.

Zdroj: Phoenix Research

Růst Přísahy

Růst zažívá nedávno etablované hnutí Přísaha někdejšího ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. V červnu by Přísaha získala 4,2 procenta, potenciál ovšem směřuje až k hranici osmi procent, což lze označit za výraznou škálu. Je vidět, že Přísaha sbírá hlasy napříč volebním spektrem. „Jde o překvapivě rychlý nárůst, u něhož nikdo v tuto chvíli nedokáže odhadnout, zdali bude pokračovat, nebo se zlomí a naopak klesne,“ poznamenal k měření ředitel agentury Phoenix Peter Svoboda.

Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta; Foto: Profil Roberta Šlachty na sociální síti

Mimo sněmovní lavice by skončilo spojení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (3 procenta). Za viditelnou kampaň si plusové body připsala Aliance pro budoucnost miliardáře Pavla Sehnala (1,7 procenta). Zmíněný subjekt by v červnu dokonce přeskočil Zelené s 1,2 procenta a doposud zaznamenává rostoucí trend jak v preferencích, tak v potenciálu. Zbylých 4,9 procenta respondentů neví, koho bude volit. Rovná tři procenta oslovených se vyjádřila v tom smyslu, že by volili někoho jiného.

Zpracoval Rudolf Hruboň