Ilustrační foto: Bratislavský samosprávny kraj / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Bratislavský samosprávny kraj / Wikimedia Commons

Domácí

PRŮZKUM: Nejvíce Čechů viní z koronavirové krize své nezodpovědné spoluobčany

Za současnou koronavirovou situaci v Česku, která byla v uplynulých týdnech velmi kritická a počet nemocných prudce narůstal, mohou nejvíc nezodpovědní lidé. Myslí si to 29% procent respondentů v průzkumu agentury Median. Uvedl to ve svém článku server Seznam Zprávy (viz ZDE).

Lidé stále věří slovům předsedy vlády

Naopak jen podle jedenácti procent dotazovaných je viníkem premiér Andrej Babiš (ANO), který se stal terčem kritiky zejména proto, že stále horšící se situaci na přelomu srpna a září bagatelizoval. A právě v té době, jak potvrzují odborníci, se začala pandemie vyvíjet do pozdějších dramatických rozměrů. Podle ředitele Medianu Přemysla Čecha z toho plyne, že lidé stále slyší na Babišova slova. Současný premiér opakovaně mluvil o tom, že právě část populace, která opatření vlády nedodržuje, může za nárůst počtu nakažených.

Epidemie jen tak neskončí

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že velká část dotazovaných nevěří tomu, že pandemie koronaviru jen tak skončí. Zhruba čtvrtina lidí si myslí, že krize bude probíhat celý příští rok. Jedenáct procent dotazovaných uvedlo, že nikdy neskončí. Deset procent pak řeklo, že pandemie bude na několik let. Nejvíce – čtyřicet procent – věří, že krize skončí do jara roku 2021.

Zpracoval Rudolf Hruboň