Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Společnost

PRŮZKUM: Nechuť k cizincům v ČR roste

Lidí přesvědčených o tom, že v Česku žije příliš cizinců, přibylo. Myslí si to 40 procent lidí, což je proti loňskému roku o pět procentních bodů více. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Pobyt bez omezení schvaluje jen 5% obyvatel

Názory veřejnosti na dlouhodobý pobyt cizinců v zemi se ale nezměnily. Tři čtvrtiny tvrdí, že by cizinci měli v ČR pobývat jen za určitých podmínek, a podle šestiny by jim dlouhodobý pobyt neměl být umožněn vůbec. Bez omezení by je nechalo v zemi jen pět procent občanů. Polovina obyvatel Česka považuje množství cizinců žijících v tuzemsku za přiměřené. Jako nejpřijatelnější důvod pro jejich přijímání Češi stále pokládají studium a praxi (82 procent) a sloučení rodiny (61 procent).

Cizinci by se měli přizpůsobit

V porovnání s loňským rokem se nezměnil ani pohled veřejnosti na přizpůsobení se cizinců českých zvyklostem. Podle tří čtvrtin Čechů by se jim měli cizinci přizpůsobit co nejvíce. Názor, že by jim mělo být umožněno žít v ČR zcela podle jejich zvyklostí, zůstává marginální, souhlasí s ním jen dvě procenta občanů. CVVM provedlo průzkum v první polovině března a zapojila se do něj tisícovka lidí starších 15 let.

Rudolf Hruboň