Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

PRŮZKUM: Každý pátý Čech považuje Andreje Babiše za nejlepší volbu premiéra

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury Phoenix Research (viz ZDE). Další místa zaujímají Petr Fiala (ODS), Jan Hamáček (ČSSD) a Václav Klaus mladší (Trikolóra).

Andrej Babiš má stabilní podporu

Andrej Babiš se také těší největší důvěře ze všech předsedů politických uskupení zastoupených v Poslanecké sněmovně. 20 % oslovených si myslí, že nejlepším premiérem by byl právě ten stávající. 12 % dotázaných by ideálního premiéra vidělo v předsedovi ODS Petru Fialovi. Následuje s 11 % předseda ČSSD Jan Hamáček. 11 % také dostal bývalý poslanec za ODS a současný předseda Trikolóry Václav Klaus ml. „Babišův úspěch je založen hlavně na velké základně jeho podporovatelů. Ti jsou navíc dost často velice přesvědčení, stojí za ním. Lidé také kladou důraz na politiky, které vidí. A každý současný premiér má největší mediální prostor ze všech lídrů,“ uvedl politolog a šéf Phoenix Research Jan Kubáček. Václav Klaus mladší je podle politologa „výrazný, charismatický. Navíc u něj mají lidé velká očekávání, vzhledem k jeho vznikajícímu hnutí. Také je zásadní, jak vystupuje. Energickému lídrovi fandí lidé mnohem více,“ upozornil Kubáček.

Babišovo ANO je nadále nejsilnější stranou

Pokud by se sněmovní volby konaly v červenci, tak by je opět vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše, a to s 28,5 %. Vyplývá to z posledního volebního modelu agentury Median. Jeho podpora se ale snížila. Druzí by skončili Piráti se 14 %, kteří si oproti červnu mírně polepšili. Podle agentury Median by pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do Poslanecké sněmovny, překročily ještě ODS, SPD, ČSSD, KSČM, STAN a KDU-ČSL. Statistická odchylka činí u malých stran plus minus půl procentního bodu a u velkých stran 3,5 %. Občanské demokraty by v červenci volilo 12,5 % lidí, což je o dva procentní body méně než v červnu. V minulých volbách ODS volilo 11,3 % lidí. Na čtvrtém místě se umístilo hnutí SPD, které by stejně jako v červnu volilo devět procent lidí. V roce 2017 ale získalo 10,6 % hlasů.

Rudolf Hruboň