Ilustrační foto: Jonny White / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Jonny White / Wikimedia Commons

Společnost

PRŮZKUM: Kapitalismus je spíše ke škodě než k užitku

Většina lidí si myslí, že kapitalismus způsobuje více škody než užitku. Bohatí lidé bohatnou, zatímco zbytek společnosti bojuje o přežití. To jsou výsledky průzkumu společnosti Edelman, ze kterého citují západní média (viz ZDE a ZDE).

Kapitalismus slouží hlavně elitám

PR společnost Edelman oslovila více než 34 tisíc lidí ve 28 zemích a zjistila, že 56 % z nich si myslí, že kapitalismus ve své dnešní podobě způsobuje více škody než užitku. Lidé přestávají věřit vládám, soukromým společnostem, médiím i nevládním organizacím. Nedůvěru podporuje narůstající pocit, že kapitalismus je v jeho současné podobě nespravedlivý a že veřejné instituce stále více slouží jen zájmům elit. Průzkum ukázal, že lidé jsou pesimističtí ohledně budoucnosti, přičemž většina z nich nevěří, že by se situace v příštích pěti letech zlepšila. Tento trend je zvláště patrný ve vyspělých zemích, jako je Japonsko, Francie, Německo a Itálie. Víra v lepší budoucnost klesala ale i v USA a Velké Británii.

Systém pro bohaté a mocné

Podle 48 % širší veřejnosti systém selhává. To se vyznačuje především na přístupu vlád ke svým občanům. Více než polovina (57 %) dotázaných je toho názoru, že vlády slouží jen zájmu úzké vrstvy vyvolených. Kabinety si podle průzkumu svou pověst poškodily více než podniky, média nebo nevládní organizace. Nejvíce lidem vadí, že se politikům nepodařilo vyřešit majetkovou nerovnost. Až 61 % dotázaných se obává ztráty zaměstnání, hlavně pak ti, co jsou na volné noze. Celkem 60 % dotázaných se obává blížící se recese. Přes 50 % dotázaných si myslí, že budoucnost práce je ohrožena levnějšími pracovníky za zahraničí. Automatizace se obává 53 % lidí. „Obavy z dopadu automatizace, nedostatek vzdělávání, imigrace a nejistá práce narušují důvěru stejně jako korupce,“ dodal k výsledkům průzkumu generální ředitel společnosti Edelman Richard Edelman.

Rudolf  Hruboň