Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

PRŮZKUM: Již téměř polovina Čechů se chce nechat očkovat proti koronaviru

Češi přestávají být vůči očkování skeptičtí. Podle posledního průzkumu projektu National Pandemic Alarm (NPA) se chce již téměř polovina nechat naočkovat vakcínou proti COVIDu-19. Informovala o tom agentura Stem Mark (viz ZDE).

Dosud skepse

Aktuálně je ochota k dobrovolnému očkování nejvyšší na Slovensku, potom následuje Česko a Polsko. Naopak menší ochota je mezi respondenty v Maďarsku a nejméně v Bulharsku. V Česku a na Slovensku jsou výrazně ochotnější nechat se očkovat lidé ve věku 55 a více let a také lidé s vyšším vzděláním. Napříč všemi zeměmi jsou k očkování proti COVIDu-19 svolnější o něco více muži než ženy. Postoj k očkování proti COVIDu-19 sledovaly průzkumné agentury sdružené v rámci projektu NPA v posledních třech vlnách, tedy v říjnu, listopadu a prosinci. Pro očkování se vyslovila vždy zhruba třetina obyvatel a téměř 50 procent bylo proti.

Změna trendu

To se však v poslední době změnilo. V novém roce jsou totiž Češi k očkování povolnější. Očkovat by se nyní nechalo 46 procent, naopak třetina se k očkování nemá. Zhruba 18 procent lidí odpovědělo, že se zatím nerozhodlo. Ochota k vakcinaci je nejvyšší u respondentů starších 55 let, tam dosahuje až 62 procent. Naopak nejnižší, 30 procent, je u věkové skupiny 25–34 let. Z oblastí ČR jsou svolnější k vakcinaci lidé z Prahy a středních Čech,“ píše se v průzkumu. Respondenti, kteří by se nechali očkovat proti COVIDu-19, jakmile to bude možné, by nejvíce preferovali vakcinaci u svého praktického lékaře.

Zpracoval Rudolf Hruboň