Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Společnost

PRŮZKUM: Dvě třetiny lidí by raději chránily životy než obnovovaly ekonomiky

Dvě třetiny lidí chtějí, aby jejich vlády daly v boji s pandemií COVIDU-19 přednost záchraně lidských životů před kroky k obnově hospodářství. Vyplývá to ze studie společnosti Edelman, která se při dubnovém průzkumu dotázala více než 13.200 lidí z 11 velkých zemí světa (viz ZDE).

Přednost životům před ekonomikou

Celkem 67 procent dotázaných souhlasilo s tvrzením, že by „nejvyšší prioritou vlády měla být záchrana co největšího počtu životů, i když to bude znamenat, že se hospodářství zotaví pomaleji“. Jen třetina respondentů odpověděla, že je nyní důležitější chránit pracovní místa a restartovat ekonomiku než za každou cenu zachraňovat lidské životy. Výsledky jsou v rozporu s tvrzením, že jsou lidé po celém světě už unavení z karanténních opatření, která přijaly jejich vlády, a přáli by si návrat k běžnému životu i za cenu ohrožení lidských životů. „Je to složité, protože máme dvě krize zároveň: zdravotní krizi a hospodářskou krizi,“ uvedl ředitel společnosti Richard Edelman. Lidé ale často říkají: ‚Zvládli jsme už šest nebo sedm týdnů, tak zvládneme i další týden či dva,‘“ dodal.

Vzrostla důvěra ve vládní instituce

Americká společnost Edelman průzkum provedla v rámci svého „barometru důvěry“, kterým už dvě desítky let zkoumá důvěru lidí ve veřejné instituce. Dotazovala se lidí v Číně, Británii, Francii, Indii, Japonsku, Jižní Koreji, Kanadě, Mexiku, Německu, Saúdské Arábii a Spojených státech. Podle průzkumu společnosti Edelman ve všech zkoumaných zemích vzrostla důvěra ve státní instituce – oproti podobnému průzkumu z ledna v průměru o 11 procentních bodů. Lidé ocenili především kroky vládních úřadů v boji proti ekonomickým dopadům pandemie a také práci zdravotníků. Naopak nejvyšší představitelé podnikatelského sektoru „vynikající práci“ odvádějí jen podle 29 procent dotázaných.

Rudolf Hruboň