Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

PRŮZKUM: Češi věří vládě, s otevřením hranic by nespěchali

V průzkumu veřejného mínění provedeného agenturou STEM vyjádřili respondenti velkou podporu české vládě v jejím postupu v boji proti koronavirové nákaze. Na otázku, zda zvládá dobře situaci a zda zavádí účinná opatření, odpovědělo téměř 83 procent respondentů kladně.

Lidé se dobře vypořádávají s omezeními

Přestože vláda zavedla výrazná omezení života, na jaký jsme byli dosud zvyklí, Češi jsou schopní se s tím v časech epidemie dobře vypořádat. 62 procent z více než tisíce dotázaných dospělých, že opatření proti šíření koronaviru zvládají „celkem bez problémů“. Dalších 33 procent připustilo „drobnější problémy“. A i když se už situace začíná projevovat v ekonomice, téměř poloviny lidí se podle jejich odpovědí napjatá situace zatím finančně nedotýká.

Nechceme brzké opětovné otevření hranic

Češi v těchto dnech vyjádřili obrovskou podporu práci zdravotníků a hygieniků, ta je prakticky stoprocentní. „Taková jednoznačná podpora v podstatě čemukoliv je v české veřejnosti naprosto ojedinělá,“ potvrzují autoři výzkumu. A když se STEM ptal, jak lidé posuzují do budoucna uzavření hranic kvůli epidemii, odpovědělo více než 60 procent lidí, že by se mělo počkat s otevřením do konce roku nebo že by omezení a kontroly na hranicích měly mít trvalejší podobu.

Zdroj: Seznam Zprávy

Rudolf Hruboň