Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

PRŮZKUM: Češi jsou zatím nejoptimističtější ohledně vývoje epidemie

V české společnosti panuje dosud největší optimismus ohledně dalšího vývoje šíření nového koronaviru v zemi. Ukázal to nejnovější průzkum veřejného mínění provedený Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) – viz ZDE.

Ve zlepšení věří více než 3/5 občanů

Ve zlepšení situace nyní věří víc než tři pětiny občanů, zhoršení se obává 12 procent respondentů a zhruba pětina lidí očekává stagnaci současné situace. Podíl lidí, kteří očekávají zlepšení aktuální situace, v dubnu vzrostl oproti únoru o 24 procentních bodů. Naopak podíl těch, kteří se obávají dalšího zhoršení, o devět procentních bodů poklesl„V aktuálním výzkumu jsou čeští občané nejoptimističtější ve vztahu k vývoji situace v České republice, o něco menší optimismus projevili ve vztahu k vývoji v Evropě a nejméně optimističtí jsou pak v očekávání dalšího vývoje ve světě, i když i zde optimismus výrazně převážil nad pesimismem,” konstatovali autoři průzkumu. Postoj veřejnosti k dalšímu vývoji epidemické situace byl v Česku dosud nejpesimističtější loni v září.

Testy podstoupila už většina lidí

Průzkum se zajímal i o to, zda a případně kolikrát už byli lidé na koronavirus testováni. Podíl těch, kteří testováni nikdy nebyli, tvoří v současnosti 27 procent. Jedno testování na COVID absolvovalo 18 procent dotázaných, zbývající víc než polovina dotázaných byla testována víc než jednou, přičemž 29 procent čtyřikrát a víckrát. Oproti předchozím průzkumům se jedná o výrazný nárůst, což podle všeho souvisí se zavedením povinného testování ve firmách, větší dostupností testů, ale i s vysokým výskytem nově nakažených v prvních měsících letošního roku. Například loni v červnu si osobní zkušeností s testováním prošla jen přibližně desetina populace, uvedli analytici CVVM. Na žádném testu ještě v prosinci nebyly téměř tři čtvrtiny občanů a v únoru necelá polovina.

Zpracoval Rudolf Hruboň