Bývalý americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Bývalý americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Zahraniční

PRŮZKUM: Bývalý prezident Trump je populárnější než Biden

Uběhlo jen osm měsíců od výměny v Bílém domě, ale některým Američanům už se začíná stýskat po předchozím prezidentovi. Donald Trump totiž poprvé v průzkumu popularity předběhl Joea Bidena, jak uvedl portál The Hill (viz ZDE).

Popularita Bidena pod 50 procenty

Pokud jde o popularitu mezi voliči bez ohledu na to, zda jde o demokraty či republikány, Biden se vůbec poprvé od nástupu do funkce propadl pod 50 procent. Lidé Bidena kritizují kvůli chaosu při stahování vojáků z Afghánistánu, nekončící pandemii i problémům v Kongresu. Respondenti nejsou spokojeni ani s dalšími členy vlády. Pouze 46 procent z nich nyní Bidena vnímá pozitivně. Trumpa naproti tomu kladně hodnotí 48 procent. I v případě negativního hodnocení Trump z průzkumu vychází lépe. Dostal 47 procent, zatímco Biden 49.

Trump získává opět na popularitě

51 procent respondentů si tak nyní myslí, že Trump byl lepší prezident než Biden. Opačný názor má 49 procent dotázaných. Kupící se problémy na všech frontách vedly k překvapivému závěru, že je Trump vnímán coby stejně dobrý prezident jako Biden. Naznačuje to, že líbánky vystřídaly výčitky svědomí,“ vysvětluje jeden z vedoucích výzkumu Mark Penn. Připomíná, že Trump prohrál loňské prezidentské volby o necelých pět procent. Američtí voliči už však zřejmě zapomněli nejen na důvody, proč se nakonec rozhodli pro Bidena, ale i na Trumpovo chování po volbách.

Zpracoval Rudolf Hruboň