Alena Schillerová a Andrej Babiš (oba ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Alena Schillerová a Andrej Babiš (oba ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

PRŮZKUM: ANO posiluje a vyhrálo by volby. Šlachta se dostal před komunisty i ČSSD

Sněmovní volby by podle agentury Median nyní vyhrálo hnutí ANO s 26 procenty. Následovali by Piráti se STAN a Spolu. ANO se dostalo na pozici lídra po čtyřech měsících (viz ZDE).

Piráti i SPOLU ztrácejí

Za hnutím ANO by skončili s 21,5 procenta Piráti se STAN, 20 procent by brala koalice SPOLU. Následuje SPD (8 procent), hnutí Přísaha Roberta Šlachty (6), KSČM (5,5) a ČSSD (5 procent). Koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků by dostala 3,5 procenta a zelení dvě procenta hlasů. Výzkumníci poznamenali, že hnutí ANO oproti květnu vzrostly preference o 3 procentní body. „Po čtyřech měsících se tak opět dostává na pozici lídra,“ uvedli. „ANO má nadpoloviční většinu příznivců ve věkové skupině 55 a více let,“ uvedl průzkum.

Posiluje Šlachtova Přísaha

Přísaha Roberta Šlachty posílila v červnu na 6 procent a předběhla tak ČSSD i KSČM,“ doplnili autoři. Podle potenciálu stran, který nastoluje hypotetickou situaci, že by uskupení získala hlasy od všech voličů, kteří je vážně zvažují volit a nevylučují účast ve volbách, by ANO i koalice Pirátů a STAN mohly oslovit shodně 29,5 procenta lidí. Koalice Spolu 28, SPD 14,5, Přísaha 12, komunisté 10, Trikolóra, Svobodní a Soukromníci 9,5, ČSSD 9 a zelení 6,5 procenta. Voleb by se podle modelu zúčastnilo 63 procent oprávněných voličů. Průzkum se konal mezi 1. a 30. červnem a účastnilo se ho 1033 respondentů ve věku 18 a více let.

Zpracoval Rudolf Hruboň