Letiště Šeremeťjevo v Moskvě; Foto: Mzximvs VdB / Wikimedia Commons

Letiště Šeremeťjevo v Moskvě; Foto: Mzximvs VdB / Wikimedia Commons

Zahraniční

PROVOKACE: Pracovník velvyslanectví USA v Moskvě chtěl na letišti pronést minu

Pracovník velvyslanectví Spojených států v Moskvě se v sobotu na mezinárodním letišti Šeremeťjevo pokusil pronést v zavazadle minu. Oznámila to agentura TASS s odkazem na prohlášení ruského ministerstva zahraničí (viz ZDE).

Člověk s vazbami na americkou armádu

Ruské úřady označily čin za provokaci. Předmět odhalili během kontrolní rentgenové prohlídky zavazadla při vstupu do letištního terminálu. Agentura RIA Novosti uvedla, že zadrženým byl Američan „s bezprostřední vazbou na ozbrojené síly USA“. Jeho jméno ani funkci úřady neoznámily. Přivolaní pyrotechnici podle tisku potvrdili, že v zavazadle měl minometnou minu bez nálože, ale s roznětkou. Uvnitř zbraně zjistili zbytky trhaviny. Pracovník ambasády podle TASS po zabavení předmětu odletěl do New Yorku.

Vědomá provokace

Podle ruské diplomacie to byla vědomá provokace. V prohlášení ruského ministerstva zahraničí se uvádí, že vzhledem k mimořádné pozornosti, kterou v samotných USA po teroristických útocích z roku 2001 věnují bezpečnosti letecké dopravy, „muž musel vědět, že mina v zavazadle je velmi vážná věc.“ „Znamená to, že se ke svému činu odhodlal vědomě,“ konstatuje se v prohlášení.

RIA Novosti napsala, že mina, kterou si Američan vezl domů po skončení služební cesty do Moskvy, měla prý obohatit jeho soukromou sbírku. O případu bylo informováno americké velvyslanectví. „Doufáme, že chování svého zaměstnance vysvětlí,“ konstatovalo ruské ministerstvo.

Rudolf Hruboň