Ilustrační foto: Pamela Boehland / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Pamela Boehland / Wikimedia Commons

Zahraniční

PROVOKACE: Americká vojenská loď narušila výsostné vody Venezuely

Ve středu 8. května narušila loď americké pobřežní stráže výsostné vody Venezuely. K narušiteli neprodleně vyrazil venezuelský hlídkový člun a donutil americké plavidlo, aby teritoriální vody Venezuely neprodleně opustilo.

Provokace jako záminka pro agresi?

V souvislosti se snahou Spojených států o svržení legálně zvoleného prezidenta Nicoláse Madura a jeho nahrazení loutkovou proamerickou vládou pod vedením vůdce opozice Juana Guaidóa Američané již několik týdnů vyhrožují, že pokud vývoj ve Venezuele nebude probíhat podle jejich představ, jsou připraveny zemi vojensky napadnout. Aktuální provokace může znamenat, že se USA snaží si vytvořit záminky pro tuto plánovanou vojenskou agresi.

Jde o ropu

O co ve skutečnosti ve Venezuele jde, je jasné. Venezuela vlastní největší zásoby ropy na světě a Spojené státy se snaží dostat přístup k těmto zásobám pod svou kontrolu. V historii to není poprvé, kdy se USA neštítí použít ani vojenskou sílu, aby si zajistily přístup ke zdrojům strategických surovin. Pro celosvětové společenství je tragické, že se k nim neváhají připojit politické reprezentace jiných zemí namísto toho, aby jejich nepřijatelnou politiku odsoudily.

Rudolf Hruboň