Americký torpédoborec John McCain; Foto: James Vazquez / Wikimedia Commons

Americký torpédoborec John McCain; Foto: James Vazquez / Wikimedia Commons

Zahraniční

PROVOKACE: Americká vojenská loď narušila ruské teritoriální vody

Torpédoborec John McCain amerického námořnictva narušil v úterý ráno v 6:17 moskevského času ruské teritoriální vody v Japonském moři na Dálném východě, napsala agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Ruská vojenská loď hrozila taranem

Americký torpédoborec, který má ve výzbroji 90 dálkově naváděných střel, se přiblížil na vzdálenost asi dvou kilometrů a začal ohrožovat loď Admirál Vinogradov. Ta prostřednictvím mezinárodního komunikačního kanálu posádku lodě varovala před nepřípustností těchto akcí a případným užitím síly.

Ruská vojenská loď Admirál Vinogradov; Foto: Russavia / Wikimedia Commons

Američané byli upozorněni, že pro vytěsnění narušitele hranic mohou Rusové využít taran. Jde o manévr, jehož cílem je zasáhnout a prorazit trup nepřátelské lodi, aby nabírala vodu a potopila se. Po tomto varování a také poté, co loď Admirál Vinogradov změnila kurz na torpédoborec se americké plavidlo vrátilo do neutrálních vod, píše TASS.

Ruské ministerstvo obrany zdůraznilo, že šlo o jeden manévr torpédoborce, nepokoušel se opakovaně vstoupit do ruských výsostných vod. „Opakované pokusy o vstup do ruských vod americký torpédoborec nepodnikal,“ píše se ve zprávě ministerstva obrany.

Zpracoval Rudolf Hruboň