Německý ministr hospodářství Robert Habeck při setkání s občany; Foto: Profil R. Habecka na sociální síti

Německý ministr hospodářství Robert Habeck při setkání s občany; Foto: Profil R. Habecka na sociální síti

Společnost

PROTIVÁLEČNÉ NÁLADY v Německu sílí

Vláda v Berlíně se vážně obává narůstající nespokojenosti obyvatel, což si ve čtvrtek vyzkoušel i ministr hospodářství Robert Habeck. Ten zde mimo jiné přiznal, že jeho nedávná oslavovaná cesta do Kataru pro plyn skončila neúspěchem. Píší o tom německá média (např. ZDE).

„Válečný štváč,“ „Vypadni!“

Nepříjemného přijetí se dočkal ve čtvrtek navečer německý ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) v Bayreuthu, uvedl deník Bild (viz ZDE). Během své letní cesty chtěl Habeck na náměstí diskutovat s občany o současných těžkostech Německa. Setkal se ale nejen s nečekaně extrémně kritickými tazateli, ale s rozzlobeným davem, trvalým pískotem, pokřiky “lháři, lháři,” “vypadni,” “Habecku pryč!“ a s transparentem „válečný štváč“. Habeck se snažil kontrovat a křičel do davu: „Putinův diktátorský režim nesmí zvítězit! Příčinou současných problémů je útok na svobodu a integritu země. Podpořte Ukrajince!” A směrem k demonstrantům volal: “Skuteční váleční štváči jsou ti, kteří zavírají oči před diktátory, kteří převálcují zemi a ještě to ospravedlňují!” Moc ale nepochodil (viz např. ZDE).

Hrozí konec sociálního smíru

Habeck také v Bayreuthu přiznal, že jeho tolik oslavovaná jarní cesta do Kataru pro plyn skončila, aspoň pro současné dodávky, naprostým nezdarem. “Katařané se rozhodli neučinit dobrou nabídku a společnosti, se kterými jsem tam tehdy byl, v tuto chvíli získávají plyn jinde. V současné době máme v systému velmi málo plynu z Kataru, plyn místo toho pochází z USA, Kanady, Alžírska, Angoly a různých dalších zdrojů,” přiznal Habeck. Zejména ministři Zelených už týdny varují před hrozícím rozkolem v zemi. Habeckova stranická kolegyně a ministryně zahraničí Annalena Baerbocková (Zelení) se nedávno obávala „lidových povstání,“ pokud Rusko přestane dodávat plyn. Habeck rovněž vidí ohrožení sociálního smíru a ještě na jaře odmítal okamžitý zákaz dovozu ruských energetických surovin.

Zpracoval Rudolf Hruboň