Ukrajinská armáda: Foto: Wikimedia Commons

Ukrajinská armáda: Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

PROTIOFENZÍVA: Ukrajinci zatím dobyli zpět hlavně pole

V rámci protiofenzívy, kterou zahájil Kyjevský režim na východě Ukrajiny, zatím jeho vojska dobyla zpět hlavně volný neobydlený prostor, který nebyl tolik chráněný ruskými vojsky. Mnohem těžší to budou mít Ukrajinci při snaze dobýt zpět větší města.

Velikost dobytého území je relativní

Kyjev se chlubí tím, že získal zpět již údajně šest tisíc kilometrů čtverečních. Novinář Českého rozhlasu Martin Dorazín v rozhovoru pro DVTV ale upozornil, že velikost dobytého území je relativní, jelikož jde z velké části o pole, nikoliv města (viz ZDE). Postup ukrajinských jednotek se navíc zpomaluje v souvislosti s tím, jak Rusko přisouvá na frontu nové posily a zpevňuje tak obranu. Na jihu u města Cherson navíc ukrajinské síly narazily na tuhý odpor dobře zorganizovaných ruských jednotek a jejich postup se tak prakticky zastavil.

Posílení obrany Záporoží

V Záporožské oblasti na pozadí nárůstu seskupení ukrajinských jednotek na frontové linii byla posílena obranná linie, uvedl předseda hnutí „Jsme s Ruskem“, člen hlavní rady administrativy ze Záporožské oblasti, Volodymyr Rogov. Již dříve vyšlo najevo, že ukrajinské jednotky soustřeďují velké síly k linii dotyku za účelem přípravy ofenzívy. “Naše armáda je připravena vyjít vstříc a odrazit ukrajinské ozbrojence, pokud se rozhodnou přejít do útoku. Obranná linie byla posílena. Zálohy byly navýšeny,” řekl Rogov agentuře RIA Novosti (viz ZDE).

Zpracoval Rudolf Hruboň